Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 15:20
Reklama
News will be here

Technologia z Elbląga w drodze po olimpijskie złoto?

Od ponad 8 miesięcy w Elbląskim Parku Technologicznym młodzi przedsiębiorcy rozwijali pomysły na innowacyjny biznes w ramach projektu projektu Platforma Startowa dla nowych pomysłów „Hub of Talents”. Wśród projektów z dużym potencjałem rynkowym są innowacyjne podnóżki i wiosła dla sprinterów kajakowych, umożliwiające monitoring oraz poprawę techniki wioślarskiej osad kajakarskich. O pomysł elblążanina już pytają międzynarodowe federacje sportowe.
Technologia z Elbląga w drodze po olimpijskie złoto?

Hub of Talents to wspólny projekt technoparków z woj.: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Głównym jego założeniem jest umożliwienie młodym ludziom łatwiejszego i szybszego dostępu do realizacji innowacyjnego pomysłu. Dzięki współpracy BPN-T, Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Elbląskiego Parku Technologicznego, Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, Parku Przemysłowego Łomża Sp. z o.o. oraz Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach Sp. z o.o., młody innowator mógł wybrać najbardziej odpowiadające mu miejsce, w którym to pod okiem ekspertów i mentorów miał szansę pracować nad rozwojem własnego projektu. W każdym z sześciu zaangażowanych miast odbyły się cykle inkubacji, a dodatkowo uczestnicy mogli liczyć na szereg udogodnień, przygotowanych dla nich przez władze lokalne.

Znalazłem odpowiedź na problemy dotyczące asymetryczności ciała wśród zawodników kajakarstwa oraz braku narzędzia do monitoringu treningu kajakowego. Do tej pory dużą przeszkodą była utrata przez kajakarza sił wkładanych w zapieranie się, związana z niesymetrycznym rozstawieniem sił inercyjnych. Kajakarze nie mieli również realnych danych koniecznych do poprawy techniki kajakowej i korekcji postawy. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu Future Kayaks te problemy mają odejść do przeszłości. Cyfrowy podnóżek z sensorami do mierzenia sił inercyjnych, którego jestem pomysłodawcą cechuje się pomiarem rozkładu sił inercyjnych, korektą symetrii techniki, monitoringiem treningu, nowymi metodami synchronizacji techniki i możliwością korekty postawy. To wszystko może kiedyś zadecydować o zdobyciu mistrzostwa świata lub olimpijskiego złota - wyjaśnia Krzysztof Gąsiorek, założyciel firmy Future Kayaks.

W ramach projektu Hub of Talents młody przedsiębiorca dopracował swój pomysł, uzupełnił analizami finansowymi, opracował przy udziale ekspertów strategię ekspansji międzynarodowej i sposoby docierania do potencjalnych klientów.

Sport profesjonalizuje się w każdym aspekcie. Doskonalenie metod treningowych nie jest już możliwe bez wsparcia nowoczesną innowacyjną technologią. - dodaje start up’owiec z Elbląga.

Krzysztof Gąsiorek nie jest tylko teoretykiem. Należy bowiem dodać, że młody przedsiębiorca prowadzi firmę, która już teraz może pochwalić się sukcesami. Profilem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja kajaków i wioseł dla dzieci. Pomysł został bardzo pozytywnie odebrany przez rodziny na całym świecie, zwłaszcza te, które razem z dziećmi spędzają czas na wodzie. Wśród zadowolonych klientów jest m.in. prezydent International Canoe Federation (Międzynarodowego Związku Kajakarstwa), który podczas mistrzostw świata w Mediolanie (2015 r.) kupił kajak dla swojego wnuka.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w związku z realizacją projektu Platformy startowe dla nowych pomysłów Hub of Talents współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w ramach Poddziałania 1.1.1 PO Polska Wschodnia.

 

Artykuł sponsorowany

 


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama