Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:54

Fotele ergonomiczne do biura

Praca w biurze podlega podobnym regulacjom prawnym jak każda inna praca. Zawsze była traktowana jako lekka praca, a tymczasem okazało się, że skutki dla organizmu mogą być przykre. Ergonomia wyszła temu na przeciw, a prawo pracy wprowadziło odpowiednie regulacje.
  • 15.11.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotele ergonomiczne do biura

Ergonomia w popularnym rozumieniu kojarzy nam się z różnymi narzędziami i sprzętem wygodnym w użyciu. W rzeczywistości jest to pojęcie znacznie szersze, dotykające wielu aspektów procesu pracy. Ergonomiczne środowisko pracy to takie, w którym koszt biologiczny jest minimalny. Zwróćmy uwagę na to, że nie mówi się tutaj o wysiłku fizycznym, co oznacza, że ergonomia dotyczy również pracy lekkiej, w tym także pracy biurowej. Praca siedząca, a taką jest praca biurowa, nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, ale nienaturalna pozycja pracy może wiązać się z dużym obciążeniem biologicznym. Dotyczy to przede wszystkim stawów, kręgosłupa i mięśni pleców. W wyniku badań naukowych stwierdzono, że obciążenie niektórych kręgów w czasie pracy siedzącej może być wielokrotnie większe niż w trakcie ruchu. Można je obniżyć poprzez stosowanie się do pewnych zasad w pracy siedzącej i korzystanie z odpowiednich mebli, w tym głównie foteli ergonomicznych (zobacz w sklepie - https://www.ergo-fotel.pl/).

Głównym zadaniem foteli ergonomicznych jest to, aby możliwe było przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała w trakcie pracy. Dzieje się tak dzięki znajomości zasad pracy i odpowiedniej konstrukcji fotela. Musi to być stabilny fotel, dlatego stelaż oparty jest na minimum pięciu podporach. Współczesne stanowiska pracy biurowej są mocno rozbudowane, więc fotel musi być obrotowy, a stelaż na kółkach jezdnych. Obsługa dużych stanowisk pracy jest wówczas ułatwiona, bez konieczności przyjmowania nieunaturalnianych pozycji ciała. W celu zmniejszenia nacisku na mięśnie nóg i pleców stosuje się profilowanie siedziska i oparcia zgodne z profilem ciała. Jest to oczywiście przybliżenie, ponieważ sylwetki pracowników są różne, dlatego niektóre elementy fotela ergonomicznego muszą być regulowane. W podstawowym zakresie regulowana jest wysokość siedziska oraz kąt pochylenia oparcia. W droższych fotelach opcji regulacji jest znacznie więcej, a wszystko to służy temu, aby pracować w prawidłowej pozycji (oferta - https://www.ergo-fotel.pl/fotele-obrotowe-marki-ergomax-ergohuman). Fotele ergonomiczne wyposażone są w podłokietniki i zagłówki, również regulowane w wielu kierunkach. Prawidłowa pozycja siedząca wymaga również odpowiedniego dostosowania wysokości stołu. Regulowana wysokość stołu to jeszcze rzadkość, nie jest wymagana przez przepisy, dlatego stoły buduje się uniwersalnie, a dla niższych pracowników przewiduje się stosowanie podnóżków. Kolejna sprawa to odpowiednie ustawienie monitora komputera, bez którego praca biurowa nie może się obejść. Nie będzie z tym problemu, ponieważ obecne monitory są lekkie i można je umocować na specjalnych wspornikach przykręcanych do biura. Regulacja w sześciu stopniach swobody pozwala na dowolną regulację położenia monitora. Przy okazji zyskuje się sporo miejsca na biurku. Przepisy zajmują się również innymi, z pozoru drobnymi sprawami, jak obsługa klawiatury.

Środowisko pracy biurowej to nie tylko ergonomiczne meble. Ważna jest konstrukcja sprzętu biurowego oraz sprawy ważne w każdej pracy, a więc wielkość pomieszczenia, oświetlenie ogólne i miejscowe, ogrzewanie, wentylacja. Warto poznać te przepisy z kilku powodów. Pracodawca powinien je znać, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, pracownik, żeby wiedzieć czego oczekiwać od pracodawcy. A jeśli pracujemy w domu, to także możemy zadbać o własne zdrowie, stosując meble ergonomiczne i dbając chociażby o odpowiednie oświetlenie

--- Artykuł sponsorowany ---