Łańcuch rolkowy – rozpoznanie
Tego rodzaju łańcuch wyposażony został w ruchomą rolkę, która ulokowana jest wokół tzw. sworznia (jest to walec przenoszący obciążenie zginające). W klasycznej budowie mamy do czynienia z obecnością łańcuchów jedno, dwu oraz trzyrzędowych.
Na jakie czynniki zwracać uwagę podczas doboru przekładni łańcuchowej?
Istotna rola przełożenia
Podstawowymi elementami każdej przekładni łańcuchowej są koła łańcuchowe oraz łańcuch. W przypadku maszyn o klasycznej budowie należy założyć, iż maksymalne przyłożenie w napędzie wolnobieżnym wynosi 15, zaś w maszynach bez wspomnianego napędu – 8.
Rozmiar ma znaczenie
Rozmiar łańcucha także ma znaczenie. Dlatego należy pamiętać, iż przekładnię łańcuchową należy dobierać do mocy napędu maszyny, nigdy odwrotnie.
O kołach zębatych łańcucha
Najmniejsza dopuszczalna liczba zębów w kole zębatym wynosi 12. W przekładniach w których rolę kluczową odgrywa płynność ruchu, nie może być ich mniej niż 17. Koła zębate z mniejszą liczbą zębów stosowane są zazwyczaj w przekładniach w których obciążenie jest nader niskie. Producenci zalecają, by liczba zębów była nieparzysta, a to ze względu na brak stosowania tzw. półspinki.
Ważna kwestia materiałów
Najwyższej jakości łańcuchy rolkowe tworzone są ze stali konstrukcyjnych węglowych 55, bądź 65, stali stopowych 40H, 45H oraz 35H, stali hartowanych oraz stali odpuszczanych. Zarówno rolki, jak i tulejki powstają ze stali nawęglanych 10, bądź 15 oraz stali utwardzanych.
Elastyczność to podstawa
Stosowane w przekładniach łańcuchy rolkowe powinny odznaczać się elastycznością na poziomie 2%, która umożliwia wydłużenie o dwie przedziałki, co gwarantuje maksymalne napięcie. Wydłużenie to jest spowodowane eksploatacją powierzchni ślizgowych łańcucha i bez względu na materiały powinno być możliwe zawsze.
Zalety i wady przekładni łańcuchowych
W rodzimym przemyśle największą popularnością cieszą się łańcuchy rolkowe występujące w przekładniach. To niezwykle uniwersalne elementy, które można wykorzystać w wielu konfiguracjach – np. poprzez tworzenie przyłączy. Stosowane są także względem przenoszenia dużych obciążeń. Przekładnie łańcuchowe podczas pracy cechują się dużą sprawnością zachowując stałe przyłożenie. Amortyzują uderzenie i szarpnięcia, jednak posiadają też kilka wad. Do najbardziej uciążliwych zaliczamy nierówną pracę, głośność, konieczność smarowania oraz brak możliwości regularnych zmian kierunku.
Przekładnie łańcuchowe, łańcuchy rolkowe, koła stożkowe i wiele więcej mogą Państwo kupić w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/mechanika-kola-stozkowe-przekladnie-c-196_56.html