Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 21:20
Reklama

Postępowanie egzekucyjne – co to jest?

Prowadząc własną działalność gospodarczą z pewnością zetknąłeś się z pojęciem postępowanie egzekucyjne. Na czym ono polega? Postępowanie egzekucyjne to czynności stron i organów egzekucyjnych zmierzające do zaspokojenia wierzyciela. Podejmuje się je celem realizacji określonego w tytule egzekucyjnym świadczenia, najczęściej na drodze przymusu z majątku dłużnika.
  • 02.07.2018 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Postępowanie egzekucyjne – co to jest?

W dalszej części artykułu kancelaria windykacyjna Vindicat przybliża temat postępowania egzekucyjnego, a także wyjaśnia, kiedy warto starać się o Europejski Tytuł Egzekucyjny.

Postępowanie egzekucyjne w pigułce

W praktyce wyróżniamy 3 rodzaje egzekucji. Są to:

•     egzekucja świadczeń pieniężnych,

•     egzekucja świadczeń niepieniężnych,

•     egzekucja w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej.

Organami egzekucyjnymi są sądy rejonowe oraz komornicy działający przy określonym sądzie rejonowym. Dosyć istotną informacją jest również to, kiedy wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Do tego celu powinien on posiadać ważny tytuł egzekucyjny, sąd powinien nadać tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności i powinien zostać złożony wniosek o wszczęcie egzekucji. Dopiero wtedy postępowanie egzekucyjne może zostać wszczęte.

Egzekucja może być przeprowadzona m.in. z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z gospodarstwa rolnego, z rachunku bankowego, z przedsiębiorstwa, z innej wierzytelności, ze statków morskich, z innych praw majątkowych, z nieruchomości, z ułamkowej części nieruchomości oraz z ułamkowej części użytkowania wieczystego. O tym jak przebiega egzekucja z poszczególnych składników majątku przeczytasz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/na-czym-polega-postepowanie-egzekucyjne/, a dokładny opis egzekucji z nieruchomości znajdziesz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/egzekucja-z-nieruchomosci/.

Europejski Tytuł Egzekucyjny

Celem Unii Europejskiej jest likwidacja wszelkiego rodzaju przeszkód prawnych we współdziałaniu organów wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich. Jednym z instrumentów prawnych umożliwiających realizację tego celu jest Europejski Tytuł Egzekucyjny. Dzięki niemu orzeczenia mogą swobodnie przepływać z państwa do państwa, bez konieczności prowadzenia postępowań poprzedzających wykonanie orzeczenia we wskazanym państwie. Dlaczego warto się o niego starać? Po pierwsze, dzięki uzyskaniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego wierzyciel może dochodzić spłaty zaległych należności od zagranicznego dłużnika w miejscu jego zamieszkania lub siedziby jego działalności. Można też dochodzić spłaty długu w innym państwie bez potrzeby brania udziału w odrębnym postępowaniu w tym państwie. Widać zatem, że posiadanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego ułatwia i przyspiesza odzyskanie długu od nierzetelnego kontrahenta.

Aby otrzymać Europejski Tytuł Egzekucyjny dłużnik musi skierować do właściwego organu lub sądu (w państwie członkowskim, w którym toczyło się postępowanie) wniosek o wydanie zaświadczenia ETE dla wydanego w danej sprawie orzeczenia. Potrzebny do tego będzie m.in. odpis orzeczenia spełniający warunki niezbędne dla stwierdzenia jego autentyczności oraz odpis zaświadczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego spełniający warunki niezbędne dla stwierdzenia jego autentyczności. Więcej na temat Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego przeczytasz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/europejski-tytul-egzekucyjny-ete/.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama