Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 22:36
Reklama

Naturalne metody przeciwko bezsenności – jakie zioła wybrać na spokojny sen?

Długość snu i jego jakość wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu. Nawet sporadycznie pojawiające się zaburzenia stanowią powód obniżenia koncentracji, spadek energii oraz ogólne rozdrażnieni, co może negatywnie wpłynąć nie tylko na naszą produktywność, lecz również relacje z bliskimi osobami. Wbrew powszechnie powielanej opinii, bezsenność to nie jedynie całkowity brak snu, a ogólne trudności w zasypianiu, połączone z częstym budzeniem się w nocy bądź zbyt krótkim snem (wczesne budzenie się rano). Przyczyny bezsenności są różnorodne; w wielu przypadkach są nimi stres, zgaga czy nawet choroby układu pokarmowego. Na jakość snu wpływa także temperatura otoczenia oraz wietrzenie pomieszczeń. W kłopotach ze snem, oprócz konsultacji lekarskiej, można również wspomóc się ziołami, które mają różnorodne mechanizmy związane z poprawą jakości snu.
  • 02.02.2024 14:06
Naturalne metody przeciwko bezsenności – jakie zioła wybrać na spokojny sen?

Czy zioła nasenne rzeczywiście działają?

Zioła na sen, które ułatwiają relaks i wyciszenie, znane są od bardzo dawna – wiele z nich stosowanych jest od tysięcy lat. Ich popularność nie jest przypadkowa; uznawane za skuteczne i naturalne wspomaganie organizmu w osiągnięciu stanu relaksu oraz rozluźnienia. To zaś wspomaga głębszy i lepszy sen, który pozwala wypocząć. Spośród grupy ziół na lepszy sen można wyróżnić kilka najbardziej znanych i sprawdzonych, których działanie zostało udowodnione. Należą do nich:

  • rumianek → niezwykłe i uniwersalne zioło, które przez swoją delikatność podawane jest również niemowlętom; działa on wyciszająco, ułatwia zasypianie, rozgrzewa oraz koi zmysły; rumianek bardzo często stosowany jest także na bóle brzucha, zwłaszcza te wywołane stresem;
  • kozłek lekarski (waleriana) roślina o udowodnionym działaniu uspokajającym, po którą chętnie sięgają osoby narażone na przewlekły stres; przez swoje działanie rozkurczowe oraz delikatnie przeciwbólowe; substancje zawarte w walerianie pozytywnie oddziałują na układ nerwowy, pomagając w wyciszeniu;
  • melisa → to jedno z najpopularniejszych ziół na uspokojenie, regularnie stosowane w formie herbaty; pomaga ona w regulowaniu napięcia nerwowego, co pozytywnie oddziałuje na redukcję stresu i ułatwia zasypianie;
  • lawenda → zawarte w kwiatach olejki wydzielają przyjemny zapach, pomagając w osiągnięciu upragnionego relaksu; lawendowa herbata działa rozluźniająco na mięśnie, a przy tym kategoryzowana jest jako naturalny środek wspomagający dobry sen.

Oprócz tego, na rynku znajdziemy dziś mnóstwo mieszanek ziołowych, które wpływają na jakość snu. W celu lepszego zorientowania się w tej tematyce, warto poznać ajurwedę – jeden z najstarszych znanych nam systemów medycznych. Narodził się on około 5 tysięcy lat temu na wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego i po dziś dzień stanowi inspirację do produkowania suplementów składających się wyłącznie z naturalnych składników i wyciągów z ziół. Więcej o ajurwedzie w kontekście bezsenności można dowiedzieć się na stronie DEVA Harmony: devaharmony.com/pl/ziola-na-sen-jakie-ziola-na-bezsennosc/, gdzie eksperci szczegółowo tłumaczą oddziaływanie kompleksowych mieszanek ziołowych na umysł i ciało człowieka, wśród korzyści stosowania wymieniając również poprawę jakości snu.

Sposoby na dobry sen – jakie nawyki warto wprowadzić w życie?

Na jakość snu zdecydowanie może wpływać określony tryb życia. W tym celu dobrze jest wypracować konkretną rutynę związaną ze snem, starając się zawsze chodzić spać i wstawać o tej samej porze. Dobry sen może spowodować także aktywność fizyczna, która reguluje pracę serca oraz zdrowo męczy organizm. To, co jemy i pijemy także oddziałuje na jakość snu; zaleca się jeść lekko, unikając posiłków ostro przyprawionych i ciężkostrawnych, zwłaszcza przed spaniem. Jednym z najistotniejszych punktów w higienie snu są jednak wieczorne rytuały. Nie zaleca się zabierać ze sobą do łóżka laptopa czy telefonu. Ekrany monitorów, telewizorów, tabletów oraz telefonów emitują zazwyczaj niebieskie światło, które ma pobudzić a nie uśpić. Właśnie z tego powodu zaleca się, by przed snem poczytać książkę lub posłuchać spokojnej muzyki. Wprowadzenie do swojego życia zmian w omówionym zakresie jest w stanie przyczynić się do znacznej poprawy jakości snu oraz funkcjonowania.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama