Zasiłek pielęgnacyjny
Czego dotyczy zasiłek pielęgnacyjny 2024? Jest to jedno ze świadczeń rodzinnych, które pozwala pokrywać koszty dotyczące konieczności zapewniania opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym, jakie są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. Przykładowo z takiego zasiłku korzystają dzieci niepełnosprawne do 16 roku życia, osoby po 16 roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, czy też osoby po 75 roku życia. Ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny? W 2024 roku jest to 2988 złotych, co oznacza podwyżkę o 530 złotych w porównaniu do roku poprzedniego.
Dodatek pielęgnacyjny
Dodatek pielęgnacyjny jest natomiast świadczeniem wypłacanym co miesiąc, które dolicza się do renty lub emerytury. To wsparcie finansowe od państwa, pozwalające częściowo pokrywać koszty związane z ograniczoną niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania danej osoby. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Kto może skorzystać z dodatku pielęgnacyjnego? Jest to rozwiązanie dostępne dla uprawnionych osób do renty lub emerytury, uznanych przez orzecznika ZUS za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego życia. Osoby po 75 roku życia nie muszą składać żadnych wniosków z tego tytułu, gdyż w związku z wiekiem korzystają z takiego dodatku z urzędu. Pamiętajmy o tym, że świadczenie nie przysługuje osobom przebywającym w instytucjach, które zapewniają całodobowe utrzymanie nieodpłatne. Wyjątkiem jest tutaj fakt przebywania w takim miejscu nie dłużej niż dwa tygodnie na miesiąc. Wtedy można skorzystać z dodatku pielęgnacyjnego.
Kto przyznaje dodatek pielęgnacyjny i jakie dokumenty są wymagane?
Warto zauważyć, że dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak już wiemy, osoby po 75 roku życia uzyskują pomoc finansową bez konieczności składania dokumentacji. Z kolei osoby z całkowitą niezdolnością do pracy powinny złożyć następujące dokumenty:
- Zaświadczenie o stanie zdrowia - tutaj potrzebny jest druk OL-9
- Dokumentacja medyczna i inne dokumenty, jakie mają znaczenie dla wydania orzeczenia o niezdolności całkowitej do pracy i samodzielnego funkcjonowania
- Wniosek o przyznanie prawa do skorzystania z dodatku pielęgnacyjnego
Do dyspozycji mamy złożenie dokumentacji za pośrednictwem poczty lub w jednostce ZUS. Zazwyczaj wnioski są rozpatrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych właściwy w związku z naszym adresem zamieszkania. Po przeanalizowaniu wszystkich kwestii, ZUS wydaje decyzję o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego w ciągu 30 kolejnych dni. Jeśli dojdzie do odmowy, można się odwołać do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie dokonywane jest za pośrednictwem tej jednostki ZUS, która wydała konkretną decyzję.
Ile aktualnie wynosi dodatek pielęgnacyjny? Do 29 lutego 2024 roku jest to 294,39 złotych, a od 1 marca 2024 będzie to 324,39 złotych. Istotne jest to, że świadczenie ulega waloryzacji i podwyższeniu wraz ze wzrostem świadczenia emerytalnego. W każdym roku dochodzi do zmiany wysokości dodatku w dniu 1 marca. Nie zapominajmy także o tym, że dodatek pielęgnacyjny jest wolny od podatku dochodowego i nie podlega egzekucjom sądowym i administracyjnym! Wypłata odbywa się razem z wypłatą renty lub emerytury, w odpowiednich terminach.
Jak widzimy, zasiłek i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, które warto znać. W tym przypadku niezwykle pomocne są przepisy prawne, które rozwieją nasze wątpliwości. Cechą wspólną jest to, że każde z tych świadczeń dotyczy całkowitej niezdolności do podjęcia pracy i samodzielnego egzystowania. To oznacza, że osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą liczyć na wsparcie finansowe.