Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 17 maja 2025 23:34
Reklama

Umowa kupna sprzedaży samochodu - dlaczego jest ważna?

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym chcemy kupić lub sprzedać samochód. W tym wypadku zawierana jest umowa kupna sprzedaży, którą warto sporządzić na piśmie. To istotny dokument w razie postępowań sądowych i walki o swoje prawa wtedy, gdy zostają one naruszone podczas zakupu lub sprzedaży auta. Co warto wiedzieć o umowie tego typu? Jak stworzyć ten rodzaj dokumentu?
  • 20.11.2023 12:11
  • Autor: Grupa Tipmedia
Umowa kupna sprzedaży samochodu - dlaczego jest ważna?

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Pamiętajmy o tym, że podczas transakcji kupna-sprzedaży auta z osobą fizyczną, mile widziana jest umowa kupna sprzedaży samochodu. Kodeks cywilny wskazuje, że każda umowa powinna bazować na istotnych elementach, które dotyczą charakteru danej czynności. Dzięki temu zadbamy o to, aby dokument uzyskał moc prawną. 

Przepisy prawne nie wskazują formy, w jakiej należy zawrzeć umowę tego typu. To oznacza, że można skorzystać także z umowy ustnej, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest forma pisemna. Niekiedy dokument jest wymagany w urzędzie skarbowym lub w wydziale komunikacji. Poza tym forma pisemna jest nieoceniona wtedy, gdy kupującą osobą jest przedsiębiorca, a auto ma służyć do działalności gospodarczej. W efekcie umowa kupna sprzedaży stanowi dowód zakupu i dowód księgowy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Najważniejsze elementy umowy kupna sprzedaży auta

Umowa kupna sprzedaży auta jest jednoznaczna z tym, że sprzedający przenosi własność pojazdu na kupującego. Następnie wydaje przedmiot umowy, a druga strona reguluje zapłatę wskazaną w umowie. Co ciekawe, stronami umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, lecz także osoby prawne. Sprawdźmy teraz, jakie elementy są najważniejsze w umowie kupna sprzedaży samochodu. 

Nie bez znaczenia jest to, że umowa powinna zawierać dane identyfikacyjne kupującego i sprzedającego, wraz z ich adresami i numerami dowodów osobistych. Sprzedawcą jest tutaj właściciel auta lub pełnomocnik wtedy, gdy posiada pełnomocnictwo do sprzedaży, udzielone przez właściciela samochodu. Istotnymi elementami każdej umowy tego typu są:

  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Strony umowy
  • Opis przedmiotu transakcji, obejmujący rok produkcji auta, markę, numer nadwozia, silnika, karty pojazdu, numer rejestracyjny, kolor, czy też aktualny przebieg
  • Cena sprzedaży pojazdu - wartościowo i słownie
  • Oświadczenie kupca o znajomości stanu technicznego auta
  • Informacje o tym, kiedy pojazd zostanie przekazany kupującemu
  • Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy
  • Podpisy każdej ze stron

Pamiętajmy o tym, że pod informacjami podstawowymi zawszeć można także dodatkowe uwagi. Mogą one dotyczyć tego, jakie części są niesprawne w aucie i jakie są dodatkowe elementy wyposażenia pojazdy. Nie chodzi tutaj o standardowe wyposażenie, lecz o dodatkowe wyposażenie, takie jak monitor pokładowy, bagażnik dachowy itp. W umowie należy wskazać cenę sprzedaży nie tylko w formie wartościowej, lecz także słownej. Okazuje się, że kwota zawarta na umowie kupna sprzedaży nie oznacza wartości, jaka powinna zostać opodatkowana podatkiem PCC!

Podatek PCC

Czym jest podatek PCC? Jest to zobowiązanie regulowane od ceny rynkowej pojazdu. To oznacza, że jeśli cena rynkowa jest wyższa niż cena na umowie, dla celów podatkowych przyjmuje się cenę rynkową. Podatnik nie musi uiszczać zapłaty wtedy, gdy nabywa auto za kwotę niższą niż 1000 złotych. Trzeba wiedzieć, że podatek od kupna auta wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. 

Nie zapominajmy o tym, że sprzedaż auta z rodzinnego majątku może wpływać na skutki na gruncie podatku dochodowego u sprzedawcy. W tym przypadku dochodzić może do sprzedaży auta, które zostało prywatnie wykupione z leasingu, sprzedaży auta stanowiącego majątek firmy i wycofanego na cele prywatne, czy też sprzedaży pojazdu otrzymanego w spadku, darowiźnie lub zakupionego prywatnie. Wszelkie kwestie w tym zakresie są uregulowane w przepisach prawnych, które warto poznać jeszcze przed zakupem lub sprzedażą samochodu. 

Podsumowując, warto zauważyć, że umowa kupna sprzedaży auta to ważny dokument, który zazwyczaj zawieramy w formie pisemnej. 

Materiał zewnętrzny


Reklama
Reklama
Reklama