Co należy wziąć pod uwagę, planując zakup mieszkania?
Pierwszym krokiem, który trzeba rozważyć, decydując się na kupno nieruchomości jest określenie sposobu na sfinansowanie zakupu mieszkania. A zatem, jeśli myśli się o takich krokach w bliskiej przyszłości, należy pamiętać, aby wykluczyć długoterminową umowę najmu w przypadku osób, wynajmujących nieruchomość w okresie oczekiwania na odbiór kluczy. Niezależnie od tego czy inwestycja pochodzi z rynku wtórnego czy inwestor wybiera jednak rynek pierwotny, należy przyjrzeć się własnym możliwościom finansowym. To właśnie od nich zależy finansowanie zakupu nieruchomości. Istotna jest zarówno wysokość zarobków, jak i perspektywy zawodowe. Umowa na czas określony lub praca o charakterze freelancera, może wiązać się ze sporym ryzykiem jeśli chodzi np. o spłatę kredytu hipotecznego.
3 sposoby finansowania nieruchomości
Sfinansować zakup mieszkania można na kilka sposobów. W przypadku kredytu hipotecznego, który wciąż uchodzi za najpopularniejszą metodę, niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank szczegółowo weryfikuje sytuację finansową danej osoby, sprawdzając mi.in. wysokość jej zarobków oraz stabilność zatrudnienia. Do uzyskania kredytu hipotecznego niezbędne jest również posiadanie wkładu własnego. Alternatywą dla tej formy finansowania zakupu nieruchomości jest pożyczka hipoteczna. Jej dużą zaletą jest brak wkładu własnego. Inwestujący wskazuje nieruchomość, na której bank ustanawia hipotekę. W sfinansowaniu zakupu mieszkania może pomóc także leasing nieruchomości. Metoda opiera się na regularnym, miesięcznym spłacaniu ustalonej kwoty z racji użytkowania mieszkania z opcją wykupu po zakończeniu okresu obowiązywania umowy. Rozwiązanie jest atrakcyjne dla osób, których nie stać w danym momencie na wkład własny lub które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej.
Kupno mieszkania od dewelopera
Kupno mieszkania szczególnie jeśli chodzi o rynek pierwotny, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Zobowiązania finansowe niezależnie od tego jaką przyjmą formę, stanowią jedną stronę medalu. Drugą zaś dyktuje prawidłowe przygotowanie do sfinalizowania spraw z deweloperem. Odbiór techniczny mieszkania z założenia jest jednym z najprzyjemniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Warto się jednak do niego odpowiednio przygotować, aby proces przebiegł poprawnie z korzyścią dla inwestora. Wiele osób decyduje się samodzielnie zweryfikować stan techniczny surowego mieszkania. Rozsądnie jest jednak wesprzeć się w tym zakresie wiedzą specjalistów, by nie przeoczyć żadnej usterki. Odbiory mieszkań Olsztyn, gwarantują profesjonalne sprawdzenie mieszkania z inżynierem. Fachowiec zabiera ze sobą niezbędne narzędzia, dzięki którym dokonuje analizy stanu ścian, kątów czy wilgotności. Wszystkie zastrzeżenia co do stanu technicznego nieruchomości, umieszcza w protokole odbioru. Opierając się na jego wiedzy, można uniknąć niepotrzebnych i kosztownych prac remontowych.
Zakup nieruchomości wymaga od inwestora czasu i poświęcenia. Chcąc zrealizować własne potrzeby mieszkaniowe, nie wystarczy mieć marzenia. Nim otrzyma się upragnione klucze do własnego 'M', należy w pierwszej kolejności przejść przez drogę finansowania, następnie odbioru technicznego, a dopiero w ostatnim etapie, zmierzyć się z wykańczaniem wnętrz według swoich potrzeb.