Duże zainteresowanie sektora produkcyjnego dostępem do oprogramowania klasy ERP jako usługi potwierdza wiele międzynarodowych przykładów. Firma QAD, którą reprezentuje w Polsce DSR, zrealizowała szereg projektów dzierżawy aplikacji QAD Enterprise Applications między innymi dla spółki Nexteer - dostawcy podzespołów dla motoryzacji, Welsh Paper - producenta opakowań dla przemysłu, czy Sauermann - wytwórcy pomp przemysłowych.
Spółka QAD, jako pierwsza na rynku międzynarodowym zaoferowała kompleksowy pakiet ERP dla firm produkcyjnych na zasadach Cloud Computing. Odpowiada on funkcjonalnościom systemu instalowanego lokalnie (model „on-premise”). Oprogramowanie, systemy i infrastruktura jest zarządzana i administrowana przez QAD w bezpiecznym i stabilnym centrum danych, co eliminuje szereg ryzyk finansowych i informatycznych związanych z implementacją i obsługą aplikacji ERP. QAD gwarantuje przy tym dostępność aplikacji na poziomie 99,5%.
Dzięki rozwiązaniu w modelu Cloud, klient ma zawsze dostęp do najnowszych wersji systemu, co daje niezaprzeczalną przewagę konkurencyjną wynikającą z możliwości korzystania z innowacyjnych i wydajnych rozwiązań. „Chmura” zapewnia także elastyczny i klarowny sposób finansowania. Przedsiębiorstwa mają swobodę w określeniu ile chcą przeznaczyć środków na ten cel oraz ilu użytkowników ma mieć dostęp do aplikacji. Z pewnością jest to rozwiązanie dla firm, które stawiają na elastyczność, szybko się rozwijają, a z drugiej strony chcą skoncentrować się na działalności podstawowej. Otwierając nowe zakłady w kraju i za granicą nie muszą ponosić dużych inwestycji w środki trwałe. Dzięki rozwiązaniu, firmy są w stanie znacząco obniżyć całkowite koszty posiadania systemu mierzone wskaźnikiem Total Cost of Ownership (TCO).
Zainteresowanie modelem Cloud wykazują także firmy produkcyjne dysponujące ograniczonymi zasobami IT. System ERP firmy QAD dostępny „w chmurze” wpisuje się w ten trend, ponieważ minimalizuje nakłady pracy i obsługę techniczną związaną z instalacją, oferując jednocześnie globalne wsparcie w trybie 24/7. Wynajem oprogramowania w popularnej „chmurze” jest szczególnie atrakcyjny dla firm, które dysponują starym sprzętem i oprogramowaniem oraz zmagają się z częstymi zmianami kadrowymi w zespole IT. To również korzystne rozwiązanie w sytuacji braku odpowiednich kompetencji w dziale informatycznym.
Wśród polskich firm wciąż pokutuje obawa o bezpieczeństwo przechowywania danych. Jest to mit, z którym walczą dostawcy oprogramowania, zapewniający ochronę danych na zdecydowanie wyższym poziomie niż wiele firm. Chęć posiadania wszystkiego „u siebie" sprawia, że wiele przedsiębiorstw napotyka na dużą barierę inwestycyjną związaną z zakupem infrastruktury, jej utrzymaniem i ochroną. Oprogramowanie w modelu Cloud eliminuje ryzyko finansowe związane z początkową inwestycją udostępniając oprogramowanie właściwie od zaraz i to w najnowszej wersji. Menedżerowie boją się również większych kosztów w dłuższej perspektywie, co również wydaje się mitem, ponieważ w modelu usługowym oszczędności dotyczą nie tylko braku konieczności zakupu licencji, ale również sprzętu, administracji, pomieszczeń, energii i innych. W polskich warunkach wciąż występuje jeszcze inny problem, z pozoru błahy, a związany z niską dostępnością szybkiego Internetu, zwłaszcza poza dużymi ośrodkami miejskimi, a właśnie w takich miejscach zlokalizowanych jest większość fabryk.
https://www.produkcja.expert/rejestracja-produkcji/355-produkcja-w-poszukiwaniu-wydajnosci