Korzyści podatkowe
W leasingu operacyjnym raty stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, zwiększając efekt tzw. tarczy podatkowej (czyli obniżenia podatku). Umożliwia to swobodne kształtowanie zysków i strat, dostosowując warunki umowy leasingu do indywidualnych potrzeb w zakresie rozliczeń podatkowych. W przypadku leasingu finansowego istnieje szansa na skrócenie czasu amortyzacji do 5 lat. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Łatwiejszy dostęp do finansowania
Leasingodawca zachowuje prawo własności do pojazdu w ciągu okresu obowiązywania umowy, dlatego wymagania wobec przyszłych leasingobiorców są łagodniejsze niż w przypadku ubiegania się o kredyt w banku. To szczególnie ważne dla nowych firm oraz tych przedsiębiorstw, które mają wysoki wskaźnik zadłużenia. Banki z reguły niechętnie współpracują z młodymi przedsiębiorcami oraz osobami mającymi aktywne kredyty.
Leasingiem można sfinansować rozmaite modele pojazdów. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Jeżeli interesuje Cię leasing Kia, ofertę aut sprawdzisz na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/samochody-osobowe/Kia. Warto skontaktować się z doradcą, który pomoże wynegocjować najlepsze warunki.
Poprawa płynności finansowej firmy
Istotną zaletą leasingu jest również poprawienie płynności finansowej. Niewielkim nakładem środków własnych nabywa się samochód pozwalający na rozwój działalności. Pojazd generuje dochody i nie wymaga dokonania kosztownej jednorazowej inwestycji, dlatego właśnie poprawia sytuację finansową firmy. Leasing operacyjny nie pogarsza też zdolności kredytowej. Ewidencja odbywa się poza bilansem, dlatego finansowanie nie stanowi przeszkody w uzyskaniu kredytu.
Leasingodawca jest właścicielem pojazdu
Ze względu na fakt, że to firma leasingowa pozostaje właścicielem pojazdu, właśnie ona ustala warunki jego użytkowania. Oczekuje więc, że samochód będzie serwisowany wyłącznie w ASO i zostanie ubezpieczony w konkretnym towarzystwie. Klient ma oczywiście prawo do zmiany ubezpieczyciela, jednak musi on spełniać wymogi przedstawione przez leasingodawcę i zostać zaakceptowany. Niezależnie więc, czy przedmiotem umowy jest Kia leasing, czy też finansowanie wybranego modelu Opla, pojazd może zostać własnością leasingobiorcy dopiero po zakończeniu umowy i wykupieniu. Klienci mają także szansę dokonać wcześniejszego wykupu na określonych zasadach.
Kosztowne zakończenie umowy przed czasem
Wadą wiążącą się z leasingiem może być fakt, że próby wcześniejszego rozwiązanie umowy najczęściej oznaczają dla leasingobiorcy konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Niezwykle ważne okazuje się więc dokładne analizowanie umowy pod kątem rezygnacji, wcześniejszego zakończenia, wykupu czy utraty pojazdu. Pozwoli to oszacować ewentualne opłaty za przedterminowe rozwiązanie kontraktu z finansującym.
Leasing, podobnie jak wszystkie inne formy finansowania samochodów osobowych, ma swoje zalety i wady. Najważniejszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, powinno więc być to, czy konkretna oferta spełnia Twoje oczekiwania. Niezależnie, czy interesuje Cię leasing Kia, czy finansowanie Forda, Opla lub Volkswagena, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z warunkami oraz opłatami za ewentualne modyfikacje umowy.