Zatargi z prawem
Pierwszą konsekwencją, która może nas spotkać w momencie, gdy pracujemy na czarno w obcym kraju, to oczywiście kara grzywny, konieczność zapłacenia odsetek bądź w skrajnych przypadkach pozbawienie wolności. Ta ostatnia kara jest najczęściej stosowana w momencie, gdy odpowiednie organy dowiedzą się, że osoba pracująca na czarno pobierała świadczenia dla osób bezrobotnych, czy o niskich dochodach, takie oszustwo zostaje wtedy uznane za wyłudzenie świadczeń.
Dobrym sposobem, żeby uniknąć podobnych konsekwencji, jest skorzystanie z ofert polskich firmy, które rekrutują Polaków do konkretnych krajów, zapewniając im pracę, ubezpieczenie i potrzebne dokumenty. Przykładowo firma: https://laxocare.pl oferuje Polkom legalne, bezpieczne zatrudnienie w Niemczech, kompleksową organizację wyjazdu, ubezpieczenie zdrowotne, opłacone składki ZUS. Praca wymaga głównie cierpliwości i empatii, ponieważ jest to opieka nad starszymi.
Brak ubezpieczenia i emerytury
Kolejnym niebezpieczeństwem, które jest związane z pracą na czarno, jest brak ubezpieczenia. Oznacza to, że w razie jakiegokolwiek wypadku, czy choroby będziemy musieli sami zapłacić za odpowiednie leczenie. Dodatkowo nie będziemy mogli skorzystać w żadnym wypadku z zasiłku chorobowego, czy zwolnienia lekarskiego. Inną ewentualnością jest również śmierć za granicą, o której warto wspomnieć z tego względu, że w momencie, gdy nie jesteśmy ubezpieczeni, a umrzemy za granicą, to nasza rodzina będzie musiała ponieść koszty związane z przetransportowaniem ciała do Polski. Okres, w którym decydujemy się na pracę na czarno, oczywiście nie jest wpisywany do emerytury, także może wydawać nam się, że się opłaca, ale jedynie w krótkiej perspektywie czasowej.
Większe ryzyko
Nieprzyjemnym skutkiem braku umowy w podejmowanej przez nas pracy jest nic innego jak większe ryzyko. Może się to bowiem wiązać z brakiem wypłaty, czyli z oszustwem ze strony pracodawcy, jednak w takim wypadku nie możemy dochodzić swoich praw i wyegzekwowaniem wypłaty, ponieważ działaliśmy niezgodnie z prawem. Innym przykładem ryzyka związanego z pracą bez umowy, jest możliwość nagłego zwolnienia nas bez żadnej przyczyny przez pracodawcę. Praca na czarno wiąże się również z tym, że nie obowiązuje nas prawo pracy, które często jest korzystne dla pracownika. Nie możemy zatem liczyć na pensję minimalną, maksymalny czas pracy, urlop, czy zwolnienie lekarskie.
Brak udokumentowanego doświadczenia zawodowego
Kolejną konsekwencją pracy bez umowy jest tak zwana luka w cv, nie możemy sobie wpisać konkretnego stanowiska, jeśli nie posiadamy żadnych dokumentów poświadczających o tym, że pracowaliśmy w konkretnym miejscu.
Rezultatów pracy na czarno jest wiele, zdecydowana większość z nich jest negatywna. Mimo tego, że wydawać by się mogło, na daną chwilę zarabiamy więcej, to w dłuższej perspektywie czasowej wcale tak nie jest. Dodatkowo jesteśmy narażeni na konflikty z prawem, ogromne ryzyko oszustwa, czy też opłaty związane z samodzielnym opłacaniem wizyt u lekarza.