Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 10:21

Pomieszczenia przynależne do mieszkania – rodzaje

Pomieszczenia pomocnicze i przynależne – według norm prawnych to one mogą wspomagać lokal mieszkalny. Wielokrotnie tych pojęć używamy nieprawidłowo, stąd sprawdzamy, co kryje się pod tymi terminami i jakie konsekwencje niesie zakwalifikowanie ich do danej grupy.
  • 18.05.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pomieszczenia przynależne do mieszkania – rodzaje

Czym jest pomieszczenie pomocnicze?

Pomieszczenie pomocnicze może znajdować się w obrębie mieszkania lub poza nim, na przykład na innej kondygnacji lub poza budynkiem. Do mieszkania przynależy jednak w sposób prawny, znajdując się na tym samym gruncie co mieszkanie. To pomieszczenia, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe (np. balkon, łazienka, przedpokój, WC, korytarz, garderoba, schody, poddasze, strych, taras).

Czym jest pomieszczenie przynależne?

Pomieszczenie przynależne nie spełnia funkcji mieszkaniowych, ale je wspomaga (np. garaż, strych, komórka lokatorska). Może być użytkowane wyłącznie przez właścicieli określonej nieruchomości i wydzielone ścianami. To pomieszczenia, które mają księgę wieczystą wspólną z lokalem mieszkalnym. W praktyce oznacza to tylko tyle, że jeśli przykładowo nabywamy nowe mieszkania w Ostródzie wraz z komórką lokatorską, możemy ją sprzedać tylko z lokalem mieszkalnym, nigdy oddzielnie.

  • Piwnica i komórka lokatorska – piwnica to nieodłączny element kamienic i bloków, nowe osiedla mają mniejsze metrażowo, choć wykończone w lepszym standardzie komórki lokatorskie dostępne tylko dla pewnej grupy mieszkańców. Przydziela się je na zasadzie losowania, dodaje do większych i droższych mieszkań, czy przekazuje najszybszym inwestorom. Powierzchnia komórki lokatorskiej jest zawsze wyszczególniona w akcie notarialnym zakupu mieszkania.
  • Garaż – garaż to rzadko spotykane pomieszczenie przynależne do mieszkania samo w sobie. Nie da się go sprzedać bez mieszkania, a przy kredycie także zostaje obciążony hipoteką. Częściej stanowi samodzielną nieruchomość zabudowaną wolnostojącym garażem. Jednak zazwyczaj, zwłaszcza przy nowoczesnych mieszkaniach, ma on formę udziału w lokalu garażowym, co oznacza miejsce postojowe w kondygnacji podziemnej. Prawo do niego nabywamy w formie służebności lub cząstkowego udziału w parkingu podziemnym.
  • Strych – pomieszczenie przynależne, ale pod warunkiem, że został przypisany do danego lokalu i wydzielono z niego pomieszczenia oddzielone ścianami, a następnie podzielono między właścicieli mieszkań. W innym wypadku to element budynku służący wszystkim właścicielom. Poza tym strych czy poddasze mogą być pomieszczeniem pomocniczym. Jest tak, kiedy można tam wejść tylko z danego mieszkania.

Jak widzimy, rozróżniamy bardzo różne pomieszczenia pomocnicze czy przynależne do mieszkania. O ile przy tych pierwszych nie mamy większych wątpliwości, bo zazwyczaj to funkcjonalne fragmenty naszych lokali mieszkalnych, pomieszczenia przynależne skłaniają do zadawania większej ilości pytań. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy zmieniają się trendy dotyczące takich pomieszczeń, co widzimy w formie parkingów i niewystarczającej dla wszystkich mieszkań ilości komórek lokatorskich.

Materiał Partnera