Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:26

Szafa na broń - inne wiele mówiące wzmianki o dokumentach

W takiej pancernej szafie na broń przechowuje się pistolety i broń długą, ale kluczowe znaczenie mają dokumenty i nie chodzi tu jedynie o dokumenty samych pistoletów. Wiele znaczy też i dokumentacja tworzona podczas wydawania broni na strzelnicach. Taka dokumentacja opisuje to kiedy wydano dany pistolet, a kiedy został zdany przez sprzedającego i ile sztuk amunicji wystrzelano. Dane te są rzecz jasna bardzo ważnymi, bo nie może dojść do sytuacji, w której to amunicja z jednej ze strzelnic zostanie użyta w rozbojach. Takie sytuacje mają niestety miejsce, ale same procedury mają temu zapobiec. Mowa tu dokładnie o ich przestrzeganiu na strzelnicach, a nowoczesna technologia, czyli elektronika i powiązany z nią monitoring ma za zadanie uszczelnić system, bo ludzki błąd nie może kosztować zbyt wiele.
  • 21.04.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Szafa na broń - inne wiele mówiące wzmianki o dokumentach

Dokumenty i elektronika.

Elektronika w czasach obecnych wspomaga to wydawanie broni z pancernych szaf na broń np sejf polaszek. Mowa tu dokładnie o tym, że wszystkiego teraz nie notuje się w jakimś tam notatniku, czy też w zeszycie. Obecnie robi się to za pomocą laptopa, czy też tabletu, a dalej dane wędrują do tego głównego komputera na biurku szefa. Na dokładkę wszystkie te dane się też drukuje i archiwizuje w formie papierowej przez określony czas. Trzeba też te dane weryfikować ze stanem faktycznym magazynu na strzelnicy i to regularnie. W wielkich strzelnicach, w których przypadku jest wiele sztuk broni taka weryfikacja danych musi niestety trwać i musi się nią zajmować kilka osób jednocześnie, bo spora strzelnica, to nawet tysiące sztuk amunicji i to różnego typu. Jej stan trzeba sprawdzać i to regularnie, po to by mieć pewność, że jeden z klientów nie wyniósł choćby jednej sztuki amunicji zespolonej. Kiedyś tego typu przypadki miały miejsce, ale obecnie przy wejściu klientów najczęściej wita wykrywacz metalu. Taki wykrywacz wykrywa miedź i ołów, czyli główne składniki amunicji zespolonej i bardzo dobrze wspomaga cały system, choć też i swoje kosztuje.

Zużywanie się broni palnej.

Broń palna tak samo jak niemal każdy przedmiot użytkowy się zużywa. Mowa tu dokładnie o tym, że wykłada się dany pistolet z szafy pancernej na broń, a następnie się go do tej szafy wkłada. Tak postępuje się setki lub tysiące razy i po tych dwóch lub trzech dekadach dana sztuka broni jest już dość zużytą. Takie zużycie następuje ze względu na to, że każdy wystrzał to znaczny wzrost ciśnienia i temperatury. Z tych przyczyn dochodzi do zmęczenia materiału i to czasami gwałtownego. Czynnik ten zużywa, a nawet niekiedy niszczy broń i to musi znaleźć odbicie w dokumentacji. Rzecz jasna niektóre pistolety da się odratować tanio, a inne trzeba niestety niszczyć zgodnie z procedurami panującymi w konkretnym kraju. Te procedury na przestrzeni lat mogą się zmieniać, ale zazwyczaj są one dość szczelne, czyli broń przekazana do niszczenia jest niszczona i co równie istotne nie trafia w przypadkowe ręce. Natomiast cała ta procedura jest dokumentowana w formie papierowej i w formie elektronicznej, bo takie na chwilę obecną są przepisy, czyli za jakiś czas dokumentacja ta w znacznej części będzie jedynie elektroniczną.

Materiał Partnera