Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:44

Jak uniknąć czyszczenia po pożarze? Powszechne substancje w naszych domach mogą być łatwopalne!

Kiedy dochodzi do wybuchu ognia w naszym domu, stajemy w obliczu wielkiej rodzinnej tragedii.
  • 24.08.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uniknąć czyszczenia po pożarze? Powszechne substancje w naszych domach mogą być łatwopalne!
Likwidacja szkód, czyszczenie ścian po pożarze oraz usuwanie zapachu spalenizny, to tylko niektóre z czynności, jakie jesteśmy zmuszeni wykonać. Co robić, by jednak uniknąć sprzątania po pożarze i poznawania wszelkich etapów usuwania szkód po pożarowych? Po przeczytaniu niniejszego artykułu pogłębisz wiedzę na temat substancji łatwopalnych, jakie są obecne w naszym codziennym życiu. Być może pomoże ci to w przyszłości uniknąć pożaru i ogromnych kosztów związanych z usuwaniem jego skutków.

Sprzątanie po pożarze na skutek wybuchy substancji łatwopalnej w domu 

Często na forach w Internecie pojawia się pytanie, jak wykonać sprzątanie po pożarze? Tu warto przytoczyć znane nam słowa, iż łatwiej jej zapobiegać pożarom, aniżeli gasić i likwidować szkody po pożarach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w naszych domach znajdują się ogólnodostępne substancje, które mogą spowodować realne zagrożenie pożarem. Wszelkie instalacje elektryczne, podatne na zwarcia metry kabli, czy właśnie substancje łatwopalne to potencjalne niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. Należy pamiętać także, że każdy produkt może mieć swoją wadę fabryczną, której po prostu nie da się przewidzieć. Jej efektem może być zwarcie w instalacji elektrycznej i wybuch pożaru. Dlatego tak ważne są okresowe przeglądy urządzeń elektrycznych, łatwopalnych przedmiotów oraz unikanie sytuacji, w których możemy spowodować pożar. Jednym z przedmiotów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest łatwopalna śmietanka do kawy, która może doprowadzić nawet do olbrzymiej eksplozji w budynku mieszkalnym czy też biurze. 
 

Usuwanie szkód po pożarze, a przepisy BHP w zakładzie pracy 

W tym miejscu warto przypomnieć, iż przepisy BHP nie są stworzone wyłącznie po to by były. Jest to zbiór zasad, dzięki którym w naszym otoczeniu możemy żyć i pracować w bezpieczny sposób. Co to ma wspólnego z pożarami? Otóż często zdarza się, iż z lenistwa nie chce nam się wymienić zepsutego urządzenia lub przedmiotu. Za przykład niech posłuży, przedłużacz elektryczny 230 V. Nie każdy pewnie wie, że w przypadku przetarcia kabla, dobrą praktyką jest jego wymiana, a nie izolowanie i łączenie uszkodzonych przewodów. To samo dotyczy urządzeń elektrycznych i sprzętów elektromechanicznych. W wielu zakładach przemysłowych obowiązuje żelazna zasada, by urządzenia z naciętym kablem, zastępować nowymi. Wszystkie te procedury służą minimalizowaniu potencjalnych zagrożeń oraz zmierzają do uniknięcia usuwania szkód po pożarze w tym kosztownego czyszczenia ścian po pożarze na dużych powierzchniach fabryki.

Substancje łatwopalne w domowej łazience 

Wróćmy ponownie do produktów, które znajdują się na liście substancji łatwopalnych. Możemy zaliczyć do nich na pewno te znajdujące się w każdej łazience, czyli chemię gospodarczą do czyszczenia pomieszczeń, środki do dezynfekcji pomieszczeń, proszek do prania, detergenty do sprzątania mebli, podłóg oraz kosmetyki, takie, jak np. lakier do włosów w aerozolu. Spreje są szczególnie groźne i należy unikać ich ekspozycji na silne światło oraz nie stawiać ich w pobliżu źródła ciepła. Nie każda z kobiet, zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczny może być także zwykły lakier do paznokci, w którego składzie często znajduje się nawet kilka łatwopalnych substancji takich jak celuloza z żywicą w rozpuszczalniku organicznym. Pamiętajmy więc, by nie przechowywać lakieru do paznokci  w miejscu zagrożonym wybuchem.

Jak uniknąć czyszczenia ścian po pożarze w domu?

Znajomość podstawowych zasad BHP oraz zdrowy rozsądek to dwie reguły, których przestrzeganie zazwyczaj umożliwia uniknięcie wybuchu pożaru i drogiego sprzątania i czyszczenia po pożarze w mieszkaniu. Tak więc kolejnym łatwopalnym produktem w naszym domu jest odświeżacz powietrza w toalecie. Nie bez powodu na jego opakowaniu umieszczono odpowiednią grafikę, która informuje o kategorycznym zakazie wrzucania zużytego produktu do ognia. Tak nieodpowiedzialne działanie grozi bowiem wielkim wybuchem i ogromnymi stratami materialnymi w każdym przypadku. 
 
Warto wspomnieć, że podczas gruntownego sprzątania i używania drażniących detergentów, wiele substancji „wisi” w powietrzu. Wtedy również istnieje potencjalne zagrożenie wystąpienia pożaru. Ważnym środkiem zapobiegawczym jest także to, by nigdy nie przechowywać łatwopalnych produktów np. zapałek, zapalniczek w zasięgu naszych dzieci. Stosujmy zasadę, im wyższa półka, tym lepsza. Wysokość bowiem, mocno ograniczy w tym przypadku dostęp do groźnych produktów naszym najmłodszym. 
 
	sprzątanie po pożarze

Substancje łatwopalne w kuchni- śmietanka do kawy, mąka 

Co ciekawe, jednym z produktów spożywczych, które są łatwopalne i znajdują się w domowej spiżarni, czy lodówce, jest śmietanka w proszku. Nigdy nie przechowuj jej w pobliżu źródła ognia! Najlepiej nigdy jej nie kupuj i zastąp ją innym naturalnym ulepszaczem kawy np. zwykłym mlekiem. Nawet unoszący się w powietrzu pyłek śmietanki może spowodować katastrofę. Zakłada się nawet, że taka śmietanka jest po prostu substancją pirotechniczną. Analogiczna sytuacja występuje w zakładach produkcyjnych, gdzie na podwieszonych instalacjach lub lampach mamy pył węglowy, lub mąkę. Są to substancję uważane z pirotechniczne i nie inaczej należy się z nimi obchodzić w przy domowej kuchni. 
 
Ostatnim niebezpiecznym produktem w kuchni, o jakim pragniemy wspomnieć, jest środek z reguły rzadko kojarzony z ogniem, a mianowicie płyn do mycia naczyń. Ten środek czyszczący również jest łatwopalny i przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność.

Niebezpieczeństwo w garażu i piwnicy- substancje niebezpieczne 

Potencjalne produkty, które mogą wywołać zagrożenie pożarem, znajdują się również w naszej piwnicy, czy garażu. Środki do ochrony i nawozu roślin, spreje do oliwienia roweru i urządzeń ogrodniczych, jak kosiarka, czy piła mechanicznych to realne zagrożenie pożarem. Tym bardziej, jeżeli w ich pobliżu przechowywane są paliwo, czy benzyna. Jeden ze znajomych opowiadał mi historię, jak po wyczyszczeniu łańcucha w rowerze wrzucił mokre szmaty na półkę garażu. Był środek lata, a w pomieszczeniu garażowym panowała wysoka temperatura. W pewnym momencie z garażu zaczął wydobywać się dym- szmaty, którymi wycierał i czyścił łańcuch nasączone były rozpuszczalnikami. W ostatniej chwili udało uniknąć się pożaru. 
 

Pamiętaj więc o zachowaniu na co dzień w swoim mieszkaniu, gospodarstwie rolnym czy firmie wszelkiej ostrożności, przestrzegaj zasad BHP oraz czytaj etykiety na produktach. Bądź świadomy, które z nich mogą wywołać zagrożenie pożarowe. Z tą wiedzą, będziesz zaskoczony, ile pirotechnicznych produktów znajduje się w zasięgu Twojej ręki. Na koniec pragnę przytoczyć ponownie zdanie, lepiej zapobiegać pożarem niż je gasić. Warto zrobić wszystko, by uniknąć usuwania skutków pożaru i kosztownego mycia ścian po pożarze. 

--- Artykuł sponsorowany ---