Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 16:45

Polerowanie jachtów abc wiedzy

Polerowanie polega na usunięciu drobnych uszkodzeń mechanicznych, rys, zadrapań i skaz z powierzchni. Ma to na celu wygładzenie struktury i nadanie jej wysokiego stopnia połysku. Stosuje się do tego odpowiednio dobraną pastę polerską oraz narzędzia do polerowania. Jest to istotna czynność w przypadku napraw czy remontów łodzi, ale też już na etapie jej budowania.
  • 24.08.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Polerowanie jachtów abc wiedzy

 

Na czym polega polerowanie jachtów?

Polerowanie ręczne nie wymaga dodatkowego urządzenia, jest jednak przeznaczone głównie do polerowania punktowego drobnych uszkodzeń, ponieważ jest bardzo czasochłonne.

Polerowanie mechaniczne z kolei daje większy i na pewno szybszy efekt.

Na wstępie należy się upewnić, że warstwa, którą zamierzamy polerować jest już utwardzona, w przeciwnym razie na pewno ją uszkodzimy. Następnie papierem ściernym usuwa się wszelkie nierówności, po czym aplikuje się pastę polerską o odpowiedniej ziarnistości i rozprowadza po strukturze. Specjaliści zalecają szlifowanie ruchami krzyżującymi się pod kątem prostym, tworząc znak X.

Jaką pastę wybrać?

Wybór pasty polerskiej zależy od następujących czynników:

  1. Twardość podłoża - twarde powierzchnie, czyli np. żelkot wymagają zastosowania past, które cechują się większą siłą cięcia. Niższa gradacja pasty skraca czas polerki, a ziarna o dużej średnicy i odpowiedniej twardości usuwają rysy szlifierskie. Na twardych lakierach dwukomponentowych rekomenduje się pasty o mniejszej średnicy ziarna ale dużej twardości.

  2. Stan powierzchni oraz rodzaj uszkodzeń - ma to znaczenie nie tylko dla wyboru pasty polerskiej ale też techniki polerowania. Jeśli kadłub jedynie stracił połysk i posiada drobne defekty związane z eksploatacją łodzi, nie trzeba wstępnie szlifować powierzchni papierem ściernym, a wystarczy delikatna pasta polerska.

  3. Oczekiwany efekt - odświeżenie łodzi, uzyskanie wysokiego poziomu połysku zapewnią pasty o mniejszej ziarnistości i miękkich ziarnach. W przypadku usunięcia rys i skaz potrzebne będą bardziej agresywne preparaty.

Pracę powinno wykonywać się przy bezwietrznej pogodzie, gąbkę do polerki odpowiednio często płukać w czystej wodzie, na koniec jacht należy umyć i zawoskować.

Gdzie kupić odpowiednią pastę polerską?

W tych kwestiach warto zdać się na profesjonalistów, którzy w swojej ofercie mają tylko najwyższej jakości preparaty. Sklep internetowy Topzal.com.pl proponuje swoim klientom pasty, dzięki którym polerowanie jachtów będzie zarówno efektywne jak i efektowne.

Materiał zewnętrzny