Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:28

Praca opiekunki w Niemczech na czarno: czy to dobre rozwiązanie?

Osoby, które chcą podreperować domowy budżet, często zastanawiają się nad podjęciem pracy w opiece w Niemczech. Wielu z nich decyduje się na zatrudnienie bez umowy, czyli na pracę na czarno. Ta opcja może wydawać się atrakcyjna – oferty kuszą wysokimi zarobkami, a pracodawcy zapewniają o dobrych warunkach dla opiekunki. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej. Opiekunka w Niemczech zatrudniona na czarno może napotkać wiele problemów natury finansowej i prawnej. Dowiedz się, dlaczego praca bez umowy to nie jest najlepszy pomysł.
  • 18.07.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca opiekunki w Niemczech na czarno: czy to dobre rozwiązanie?

Pracując w niemieckiej opiece na czarno, popełniasz przestępstwo

Zatrudnienie pracownika „na czarno”, bez legalnej umowy, jest niezgodne z prawem zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. I chociaż wydaje się dobrą alternatywą, to ryzyko idące za tego typu pracą jest wysokie. Zwykle decydują się na nią początkujący opiekunowie, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w branży i nie do końca są świadomi pułapek, jakie mogą na nich czyhać. Warto więc wiedzieć, że według prawa niemieckiego odpowiedzialnymi są obie strony zawartego układu. Oznacza to, że w przypadku kontroli zarówno nieuczciwy pracodawca, jak i mający dobre intencje pracownik zostaną ukarani. W Niemczech praca na czarno jest przestępstwem i warto o tym pamiętać.

Praca na czarno pozbawia prawa do otrzymania świadczeń

Chęć zaoszczędzenia na podatkach jest zrozumiała, chociaż z reguły nie prowadzi do niczego dobrego. W ten sposób nie musisz oddawać części wynagrodzenia, ale też nie masz ubezpieczenia zdrowotnego ani składek emerytalnych. Jeśli więc niespodziewanie zachorujesz albo gorzej się poczujesz, a także w razie wypadku czy urazu, narazisz się na wysokie koszty leczenia. Innym minusem pracy w niemieckiej opiece na czarno jest fakt, że nie będzie ona liczyć się do doświadczenia zawodowego. Może Ci być trudniej dostać legalną pracę w dobrej agencji, gdyż one zazwyczaj oczekują referencji i świadectw pracy.

Opiekunka w Niemczech zatrudniona na czarno może nie dostać wypłaty

Kolejnym ryzykiem związanym z pracą bez umowy jest możliwość natknięcia się na oszustów. Kiedy nie masz „na papierze” sumy, jaką powinieneś otrzymać, nieuczciwy pracodawca może Ci jej nie wypłacić. Dodatkowo może Cię zwolnić z dnia na dzień, nie podając powodów. A Ty, chcąc dochodzić swoich praw, napotkasz spore problemy. Brak pisemnej umowy oznacza, że nie masz żadnego potwierdzenia, iż w ogóle pracowałeś, a odpowiednie organy nie będą w stanie Ci pomóc. Jeżeli dodatkowo nie znasz zbyt dobrze niemieckiego, sprawa okaże się jeszcze bardziej skomplikowana.

Praca w opiece w Niemczech bez umowy nie jest dobrym pomysłem

Jeśli zatem wciąż myślisz o pracy w niemieckiej opiece, lepiej będzie zrezygnować z pomysłu zatrudnienia na czarno. Może i na pierwszy rzut oka się opłaca, ale wiążą się z tym daleko idące konsekwencje. Brak wynagrodzenia i świadczeń czy możliwość napotkania oszustów to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. W zamian warto szukać zatrudnienia przy współpracy z dobrą agencją. Te najlepsze, renomowane i sprawdzone znajdziesz na portalu SenioPort. W ten sposób zyskasz potrzebne świadczenia, a legalna umowa pomoże Cię chronić podczas pracy za granicą. Zdarza się też, że agencje publikują oferty pracy z dodatkowymi bonusami czy premiami. Jeżeli więc chcesz zostać opiekunem w Niemczech, to najlepsza opcja, żeby bezpiecznie zarobić dobre pieniądze.

 

--- Artykuł sponsorowany ---