Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 01:24

Spółka cywilna czy spółka z o.o?

Spółka cywilna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dwa najpopularniejsze rodzaje spółek w Polsce. Wiele przedsiębiorców, którzy decydują się na założenie firmy wieloosobowej lub dołączenie do istniejącej działalności wspólnika zastanawia się, który rodzaj spółki będzie dla niego odpowiedni.
  • 30.01.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Spółka cywilna czy spółka z o.o?

Założenie własnej firmy – to nie takie proste
 

O tym, że założenie własnej działalności nie należy do rzeczy najłatwiejszych, wie z pewnością każdy początkujący przedsiębiorca, który musiał przejść przez szereg procedur, aby móc zarejestrować swoją firmę. Wiele osób przez brak odpowiedniej wiedzy musiało nawet zrezygnować z prowadzenia biznesu. O tym, że lepiej uczyć się na praktyce doświadczonych możemy przeczytać w książce-poradniku dostępnym na stronie https://www.zustoniemus.pl/produkt/przedsiebiorca-byc/. Opis technik i zasad, którymi trzeba kierować się, zakładając własną firmę będzie niezbędnym vademecum wiedzy dla początkujących lub funkcjonujących już na rynku przedsiębiorców.
 

Różnice w sposobie funkcjonowania spółek
 

Najważniejszą zaletą spółki cywilnej to sposób jej funkcjonowania. Jest on bardzo prosty i przejrzysty. Nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie interesowały się tematem zakładania własnej działalności gospodarczej. Jako spółka cywilna działają wspólnicy. Każdy z nich zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego, z którego zwolniona sama spółka. Decyzje podejmowane wewnątrz niej nie są formalizowane, a całość nie jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Nieco bardziej skomplikowana jest procedura założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego?

Do jej utworzenia wymagany jest udział notariusza. Bardziej skomplikowana jest także księgowość. Spółka z o.o. objęta jest podwójnym opodatkowaniem. Podatek dochodowy w pierwszej kolejności płacony jest przez spółkę, a następnie od zysku wypłaconego ze spółki przez każdego ze wspólników. Oznacza to, że koszt założenia oraz utrzymania spółki najniższy jest w przypadku spółki cywilnej.
 

Kto odpowiada za długi wspólnika?
 

Kluczową kwestią w przypadku założenia działalności gospodarczej jest odpowiedzialność za długi. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie generuje odpowiedzialności za długi wspólników. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Jeśli jeden ze wspólników spółki z o.o. pełni jednocześnie funkcję członka zarządu tej spółki, to może on ponosić odpowiedzialność wobec wierzycieli spółki.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku założenia spółki cywilnej. Obowiązuje tam zasada pełnej odpowiedzialności za długi wspólników i ma ona charakter solidarny. Co to oznacza? Jest to odpowiedzialność o bardzo surowych zasadach. Wspólnik odpowiada za długi spółki w pełnej wysokości, a tylko od wierzyciela zależy, do kogo skieruje on swoje roszczenia. Może zdarzyć się tak, że spłacenia długu będzie wymagał tylko i wyłącznie od jednego wspólnika, a ten żądaniu będzie musiał się podporządkować. Nawet w przypadku, gdy nigdy nie zaciągnął własnego długu.

Różnice pomiędzy spółką cywilną a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością są bardzo jasne i klarowne. Pierwszy rodzaj spółki charakteryzuje się prostotą funkcjonowania, niskimi kosztami prowadzenia, jednak po stronie minusów należy zapisać odpowiedzialność za długi wspólnika. Takiego problemu nie mają posiadacze spółki z o.o., którzy muszą się liczyć ze skomplikowanymi procedurami założenia i zdecydowanie wyższymi opłatami związanymi z opodatkowaniem.

--- Artykuł sponsorowany ---