Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 00:30

Jakie surowce spożywcze są stosowane przy produkcji żywności?

Przemysł spożywczy to bardzo szeroka dziedzina, w której stosuje się wiele różnych surowców. W zależności od branży mogą to być pasze, izolatory białka, lecytyna, czy żelatyna. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
  • 04.02.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie surowce spożywcze są stosowane przy produkcji żywności?

Do czego służy lecytyna?

Jednym z często wykorzystywanych surowców spożywczych jest lecytyna. To mieszanina związków o charakterze tłuszczowym, z których najważniejsze są fosfolipidy. Lecytyna pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim poprawia koncentrację i pamięć. Obniża też cholesterol i chroni wątrobę. Po raz pierwszy wyizolowaną ją w 1846 roku z żółtka jaja kurzego. Stosuje się ją także do produkcji żywności. Pozwala bowiem ograniczyć koszty produkcji, a także poprawić jakość oraz trwałość gotowych wyrobów. Najczęściej stosuje się lecytynę sojową. Ten surowiec spożywczy dodaje się do pieczywa, ciast, a także makaronów. Lecytyna poprawia bowiem miękkość skórki w pieczywie, wydłużając jego świeżość. Produkty zawierające tego typu surowce spożywcze nie przywierają do naczynia i nie sklejają się. Dodanie lecytyny do pączków sprawia, że człowiek odczuwa je jako mniej tłuste. Z kolei czekolada dzięki niej jest gładka i aksamitna.

Białko wieprzowe

Kolejnym surowcem spożywczym, który zdecydowanie przyspiesza proces produkcyjny, jest białko wieprzowe. Redukuje ono czas obróbki mięsa oraz masowania. Pozyskiwane jest ze skór wieprzowych i ma ogromny wpływ na jakość produktu końcowego. Kolagenowe białko wieprzowe wykorzystuje się do poprawienia i wzmocnienia walorów smakowych produktów spożywczych. Dodanie się je do wędlin, by prezentowały się znacznie lepiej. Apetyczny wygląd podnosi bowiem sprzedaż danego produktu. Poza tym, tego rodzaju białko wieprzowe poprawia gryzalność wędlin oraz ich plastrowanie. Stosowanie tego surowca spożywczego daje więc wymierne efekty. Dzięki niemu redukuje się także niemięsne dodatki. To z kolei wpływa na wyższą całkowitą zawartość mięsa w produkcie.

Surowce spożywcze – gdzie kupić?

Jeśli więc zajmujemy się produkcją żywności, potrzebujemy odpowiedniego dostawcy surowców spożywczych. Od ich jakości zależy bowiem jakość naszego produktu. Dlatego warto stawiać na współpracę ze sprawdzonym dystrybutorem surowców spożywczych. W Polsce również działają takie firmy. Jedną z nich jest OQEMA. Surowce spożywcze oferowane przez te przedsiębiorstwo pochodzą od europejskich producentów. Dzięki temu mamy gwarancję wysokiej jakości i nie musimy dbać się o spełnianie określonych europejskich norm. Surowce spożywcze mają bowiem ściśle określone wytyczne. Oprócz lecytyny i białka wieprzowego producenci oferują mleko kokosowe, fosforany spożywcze, czy laktozę. Każdy z nich jest odpowiednio sprawdzony, by jego stosowanie nie wywołało skutków ubocznych. Surowce spożywcze są także dostępne w specjalnej wersji bio eko. To swego rodzaju odpowiedź na aktualne trendy żywnościowe. Możemy znaleźć w niej takie produkty jak mąka ryżowa, cukier trzcinowy, czy olej rzepakowy. Każdy producent może więc wybrać składniki, których użyje do produkcji swoich produktów.

--- Materiał partnera ---