Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 01:06

OC na Mazurach - ile kosztuje i czy może być tańsze?

Koszty OC od lat przysparzają wiele zmartwień polskim kierowcom – niezależnie od tego, czy w centrum, na wschodzie, zachodzie, północy, czy południu kraju. Również na Mazurach obowiązkowa polisa komunikacyjna nie należy do najtańszych, ale… może być tańsza. Dowiedz się, co musisz wiedzieć i zrobić, żeby zaoszczędzić na podstawowym ubezpieczeniu.
  • 05.03.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
OC na Mazurach - ile kosztuje i czy może być tańsze?

2019 – ubezpieczenie tańsze, choć nadal drogie

Początek 2019 roku jest nieco lepszy dla kierowców, przynajmniej w porównaniu do ubiegłych lat. O ile w styczniu średni koszt OC w Polsce wynosił 1028 złotych, o tyle na początku lutego średnia cena zjechała do poziomu 984 złotych. Ubezpieczyciele przestali tracić na polisach komunikacyjnych, zaczęto odnotowywać mniejszą liczbę wypadków, a na rynek powróciła korzystna z perspektywy kierowców konkurencja cenowa.

Ile płaci się za OC na Warmii i Mazurach? W stolicy tego województwa średni koszt OC na początku lutego 2019 roku wynosi 894 złote. Z miast wojewódzkich taniej jest tylko Białymstoku, Katowicach, Rzeszowie, Zielonej Górze i Opolu. Ale już na przykład w nieodległych stronach – bo Gdańsku czy Bydgoszczy – średnia cena OC wynosi odpowiednio 1236 i 1128 złotych. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Średni koszt jest w pewnym stopniu miarodajny, ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych parametrów kierowców. Być może jesteś 35-letnią mieszkanką Ełku, być może 52-letnim mieszkańcem Giżycka. Jeździcie różnymi pojazdami, macie różne doświadczenia za kółkiem. To wszystko ma wpływ na indywidualną wycenę ubezpieczycieli. Wysokość składki jest niezwykle względna.

Tanie OC wg kalkulator-oc-ac.auto.pl to takie, które:

  • porównujesz z innymi, wybierając pod kątem ceny,
  • wyróżnia się niską składką w odniesieniu do średnich kosztów w skali zarówno regionalnej, jak i ogólnopolskiej.

Jak zatem sprawdzić swoją własną sytuację i obliczyć wysokość składki? Czy Twoje obecne OC jest tanie, czy może drogie? Poszukajmy odpowiedzi w oparciu o sprawdzone narzędzia.

Każdy może porównać oferty

Przeprowadźmy przykładową symulację z użyciem wspomnianego kalkulatora OC. Modelowym kierowcą niech będzie 39-letni Janusz, mieszkaniec Mrągowa, kierowca z 20-letnim doświadczeniem. Prywatnie żonaty, ojciec dwojga dzieci. Janusz posiada 8-letnie Audi A4 z dwulitrowym silnikiem benzynowym oraz instalacją LPG. Jako pierwszy właściciel przejechał już swoim autem 167 000 kilometrów, na szczęście bez wypadków. Za bezszkodową jazdę może korzystać z aż 60-procentowych zniżek.

Przykładowy mazurski kierowca – w tym przypadku mieszkający w Mrągowie – może liczyć na najtańsze OC w wysokości 424,50 zł, które obejmuje dodatkowy pakiet assistance. Swoją drogą, na liście proponowanych ofert są niemal dwukrotnie droższe polisy, co świadczy o tym, że zdecydowanie opłaca się porównywać.

Płać mniej – kilka praktycznych porad

I Ty znajdź ubezpieczenie OC w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl. Aby płacić mniej za obowiązkową polisę, warto stosować się do kilku poniższych porad niezależnie od tego, czy mieszka się na Mazurach, czy w innych stronach kraju.

  1. Porównuj dostępne oferty ubezpieczeniowe dzięki kalkulatorom online – to szansa na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych przy takim samym zakresie OC.
  2. Nie rozbijaj polisy na raty – to dodatkowy koszt.
  3. Jako kierowca bez doświadczenia poproś o zostanie współwłaścicielem kogoś z wypracowanymi składkami za bezszkodową jazdę, na przykład matkę czy dziadka.
  4. Wybieraj samochody „bezpieczne” i małolitrażowe – są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale również pod kątem ubezpieczeń.
  5. Staraj się jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Za bezszkodową jazdę po kilku latach wypracowuje się nawet 60-procentowe zniżki na OC.

--- Artykuł sponsorowany ---