Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:43

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postaramy się zdefiniować, czym jest rynek pracy, co go charakteryzuje i co jest potrzebne, żeby prawidłowo funkcjonował.
  • 08.03.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy (zarówno ten polski, jak i zagraniczny) jest jednym z funkcjonujących w gospodarce obok rynku produktów, kapitałowego, ziemi oraz pieniężnego. Na wszystkich tych rynkach występują sprzedawcy oraz kupujący. Pomiędzy nimi trwają nieustanne transakcje. Na rynku pracy „klientami” są wszyscy pracodawcy, a ich pracownicy sprzedawcami, którzy oferują swoje usługi, siłę roboczą, umiejętności, które można określić, jako towar. Pracodawcy zgłaszają popyt, oferując miejsca w swoich przedsiębiorstwach, a ich podwładni decydują o podaży. W ramach współpracy ustalane jest oczywiście wynagrodzenie, zarobki.  Rynek pracy można też rozumieć, jako zależne od instytucji form zatrudniania pracowników. Warto też wiedzieć, że zadaniami rynku pracy jest alokacja i realokacja zasobów ludzkich. Kandydaci powinni również bardzo dobrze poznać swój lokalny rynek pracy.

Charakterystyka polskiego rynku pracy

Polski rynek pracy cechuje się tym, że niektóre zawody z niego znikają, a pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów w najnowszych dziedzinach. Najwięcej nowych zawodów pojawia się w sferze usług, gdzie pracodawcy mają coraz wyższe wymagania. Ważna jest również polityka państwa na rynku pracy. Można tutaj wyróżnić politykę aktywną – niskie podatki, niską stopę oprocentowania. Drugim elementem jest polityka pasywna, czyli zasiłki dla bezrobotnych. Instrumentami do zmniejszenia bezrobocia są m.in. obniżki opodatkowania dochodów z pracy, zmniejszenie zasiłków, ulepszenie systemu pośrednictwa pracy, dobrze przemyślana polityka przemysłowa i pakiet szkoleń, które pozwolą odpowiednio przygotować każdego do pracy. Najważniejszymi źródłami wiedzy o polskim rynku pracy są dane z urzędów pracy oraz badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL).

--- Artykuł sponsorowany ---