Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 23:40

Od czego zacząć szukanie pracy?

W życiu niejednego z nas przytrafiła się sytuacja, że rozpoczęliśmy poszukiwanie pierwszej lub kolejnej pracy. Często chcemy w ten sposób przekwalifikować się, zacząć od nowa czy podjąć zatrudnienie po zwolnieniu nowego. Jednak nie zawsze wiadomo od czego zacząć poszukiwania i na zwrócić uwagę. To bardzo ważne, jeśli nie mamy konkretnych planów i oczekiwań, a musimy coś robić.
  • 21.06.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Od czego zacząć szukanie pracy?

Kierunek

Na początek trzeba ustalić ogólny kierunek, w którym chcemy pójść. Można sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas ważniejsze: wysokie wynagrodzenie, atmosfera czy ciekawa oferta pracy umożliwiającej rozwój? Sporo ułatwi też, jeśli sprecyzujemy, gdzie nie chcemy pracować. Warto również stwierdzić, bez czego możemy się obejść. I oczywiście, jakie mamy doświadczenie, wykształcenie, znajomości i pasje. Może uda się to wszystko połączyć w spójną całość.

Znalezienie zatrudnienia jako priorytet

Jeśli rzeczywiście jest to ważne dla kandydata, to powinien skupić się głównie na tym. Oczywiście wiadomo, że każdy potrzebuje odpoczynku, obejrzenia serialu czy porozmawiania ze znajomymi, ale nie można tego robić równocześnie, przeglądając oferty pracy na portalach internetowych i serwisach, takich jak np. pracuj.pl. To bardzo rozprasza, a czas leci zaskakująco szybko. Warto planować sobie dzień, tydzień czy miesiąc dokładnie i szczegółowo, np. na szukanie zatrudnienia, przeglądania propozycji pracy, uzupełnianie dokumentów, czytanie o metodach rekrutacji, przeznaczymy godzinę, a na resztę wieczór. Liczy się samodyscyplina.

Jedno trudne zadanie – kilka prostych trików

Wizja poszukiwania pracy może nieco przytłoczyć. Można to jednak dokładnie zaplanować i zredukować przygnębienie wynikające z braku natychmiastowych efektów. Tutaj lepiej postawić na konkretne działania niż marzenia i wielkie oczekiwania. Wśród tych małych i prostych zadań powinno znaleźć się np. aktualizacja CV, napisanie odpowiedniego listu motywacyjnego, zadbanie o ewentualne portfolio, zapoznanie się z płacami na stanowisko, na które aplikujemy, poznanie wymagań, zdobywanie znajomości, gromadzenie referencji, odbycie kursów i szkoleń.

Kandydatura znana pracodawcom

Dzięki rozwojowi technologii to pracodawca może znaleźć pracownika. Wystarczy chociażby założyć sobie konto na różnych tematycznych serwisach, które przeglądają rekruterzy. Trzeba pamiętać, że skoro profil ma być widoczny dla potencjalnego przełożonego, to warto zadbać o niego i na bieżąco aktualizować informacje. Włączając polecanie, możne być on rekomendowany innym, nawet jeśli nie wysłaliśmy osobiście swojej kandydatury.

--- Artykuł sponsorowany ---