Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 20:54

Esport – zakłady na sport XXI wieku

  • 22.01.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Esport – zakłady na sport XXI wieku

Fani esportu mają szansę zarobić, na swoim hobby, na zakładach bukmacherskich. Wszystkie firmy bukmacherskie w Polsce już udostępniły możliwość obstawiania zawodów esportowych. Szeroką ofertę zakładó na esport można znaleźć na stronie Betfan. Popularność grania i oglądania treści gamingowych wśród młodych ludzi rośnie bardzo szybko – osoby w wieku 18 – 25 lat poświęcają na wyżej wymienione rozrywki więcej czasu niż na m.in. sport, oglądanie wiadomości czy seriali.

Obecnie liczbę osób regularnie grających w gry komputerowe w Polsce szacuje się na 16 milionów, a sympatyków esportu (np.: oglądających go w TV czy na streamie) – na 2,8 miliona osób. W obu grupach są to w przeważającej większości młodzi ludzie w wieku od 13 do 34 lat – przeważająca część z nich robi to każdego tygodnia. Ogólnie odbiorców treści GVC (ang. gaming video content) pod kątem marketingowym szacuje się już na świecie na ponad 650 milionów. W samym październiku 2019 roku na Steam’ie – wieloplatformowej, internetowej usłudze zarządzania prawami cyfrowymi do m.in. gier – gra Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) miała 747 937 graczy.

Jak typować CS:GO

Aby skutecznie typować CS:GO najpierw trzeba zapoznać się z zasadami gry, dopiero potem poznawać poszczególnych graczy czy zespoły, ponieważ np.: można obstawiać zakłady na wygranie tylko pierwszej rundy – tzw. pistoletowej. CS:GO to gra komputerowa z rodzaju FPS (first-person shooter). FPS to jedna z trzech wiodących kategorii gier esportowych (esport to forma rywalizacji sportowej z wykorzystaniem gier). Obok FPS’ów głównymi rodzajami gier w esporcie są: MOBA - multiplayer online battle arena oraz RTS – real-time strategy. Pomniejsze znaczenie w esporcie (na razie) mają gry z gatunków sportowych, walki, karcianych czy tzw. battle royale.

Obstawianie CS:GO

CS:GO to najnowsza edycja gier Counter-Strike (poprzednie części to CS: Source oraz CS 1.6). Miała premierę w 2012 roku, ale cieszy się ogromną popularnością. Stale jest uaktualniana i ulepszana, a pule nagród w turniejach dedykowanych tej grze sięgają nawet miliona USD. Jest to gra sieciowa opartą o wspólne działanie drużyny. W klasycznym trybie rozgrywki dwie 5-osobowe drużyny walczą ze sobą na konkretnej mapie. Jeden zespół gra po stronie antyterrorystów (Counter Terrorist – CT), a drugi terrorystów (Terrorist – TT). Wszyscy zawodnicy komunikują się ze sobą przez cały czas rozgrywki. Mapa podzielona jest na dwie osobne części - każda po 15 rund. Po każdej części następuje zamiana stron. Wygranie 16-tu rund oznacza wygranie mapy bez dogrywki. Przy wyniku 15 do 15 jest remis i dogrywka - najczęściej po 3 rundy po każdej ze stron. Na dogrywkę gracze otrzymują po 10 tys. USD do wydania na zakup broni, hełmów, kamizelek kuloodpornych etc. Każda runda poprzedzona jest 10 sekundami na zakup broni oraz ustalenie taktyki. Czas przeznaczony na rundę to 1 minuta i 50 sekund. W grze występuje 8 kategorii broni, a każdy typ broni ma różny rozrzut, ilość naboi, cenę czy szybkość przeładowywania, zadaje inne obrażenia. W grze, oprócz poznania map, jest ważne też odpowiednie gospodarowanie gotówką, ponieważ każdy zawodnik indywidualnie rozporządza swoimi finansami.

--- Artykuł sponsorowany ---