Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:59

Obróbka CNC, czyli jak komputery pracują w przemyśle?

Mimo, że każdy zdaje sobie sprawę z istnienia superkomputerów czy komputerów sterujących urzą-dzeniami elektronicznymi, to większości i tak kojarzy się z popularnym pecetem czy laptopem. Tym-czasem to dzięki rozwojowi mikrokomputerów i programów sterujących możliwa jest produkcja współczesnych samochodów i mnóstwa innych urządzeń, którymi posługujemy się na co dzień.
  • 14.04.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Obróbka CNC, czyli jak komputery pracują w przemyśle?

Czym jest obróbka CNC?

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, czyli obróbka CNC oznacza, że maszyny mają określony zakres ruchu (w dwóch lub trzech wymiarach), w którym mogą wykonać dowolny kształt. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w nie komputerowi, który przekazuje narzędziu instrukcje. Wcześniej należy taką obrabiarkę zaprogramować, wprowadzając przygotowany wcześniej projekt. Odpowiednie przygotowanie projektu w oprogramowaniu CAD i prawidłowe wprowadzenie (czasami po niezbędnej konwersji) sprawiają, że dzięki obróbce CNC można sprawnie wytworzyć elementy z precyzją sięgającą ułamków milimetra.

Gdzie wykonywana jest obróbka CNC?

Bez takich metod produkcji, jak obróbka CNC niemożliwa byłaby produkcja nowoczesnych samochodów i mnóstwa innych urządzeń – a w każdym razie byłaby o wiele droższa. Stosowanie narzędzi sterowanych komputerowo zapewnia idealną precyzję i łatwość przestawienia produkcji na inną bez konieczności wymiany całej linii produkcyjnej. Szybkość produkcji metodą obróbki CNC jest na tyle duża, że koncernom samochodowym często bardziej opłaca się zamawiać części u zewnętrznych firm, takich jak  https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka niż utrzymywać maszyny, które nie muszą pracować przez cały czas. Z kolei firmy świadczące usługi CNC często obsługują wielu stałych klientów, dzięki czemu wykorzystują potencjał urządzeń w stu procentach.

Warto wiedzieć, ze obróbką CNC można zająć się – oczywiście na dużo mniejszą skalę – nawet we własnym garażu. Najmniejsze urządzenia CNC ważą około 30 kilogramów i umożliwiają frezowanie, wycinanie czy grawerowanie drobnych elementów – niektóre są nawet połączone z drukarką 3D, co daje majsterkowiczom ogromne pole do eksperymentów.

 

--- Artykuł sponsorowany ---