Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:37

Projekty domów szkieletowych: tanie i szybkie w budowie

Wiele osób marzy o własnym domu i chciałoby to marzenie spełnić jak najszybciej. Niektórzy decydują się na zakup domu z rynku wtórnego, ale dobrym rozwiązaniem jest też wybór szybkiego i taniego w budowie projektu domu szkieletowego. Przy wyborze odpowiedniej technologii budowa może trwać nawet trzy miesiące, do tego – w odróżnieniu od murowanych budynków – prace można prowadzić o dowolnej porze roku.
  • 27.04.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Projekty domów szkieletowych: tanie i szybkie w budowie

Projekty domów szkieletowych – na czym polega ta technologia?

Technologia szkieletowa, zgodnie z nazwą, polega na budowaniu domu na bazie drewnianych słupów tworzących szkielet. Na tej konstrukcji opierają się ściany i stropy – takie budynki są o wiele lżejsze od murowanych, więc można postawić fundamenty o mniejszej nośności. Oszczędności płyną więc nie tylko z zastosowania drewna, ale także mniej wymagających fundamentów.

Projekty domów szkieletowych bardzo często nawiązują do klasycznych konstrukcji tego typu, czyli budownictwa skandynawskiego lub kanadyjskiego. Istnieją jednak współczesne wariacje w nowoczesnym stylu, gdzie drewno połączone jest z dużymi przeszkleniami. Projekty domów szkieletowych zapewniają dużą trwałość budynku – niektóre domy wykonane w tej technologii stoją ponad 150 lat, mimo że przewidywano ich żywotność na około 100 lat.

Projekty domów szkieletowych – jaki metraż jest możliwy?

Konstrukcja szkieletowa pozwala na budowę domów o stosunkowo dużej powierzchni – nawet powyżej 300 metrów kwadratowych, ale takie budynki z drewna są dość rzadkie. Większość projektów domów drewnianych to propozycje budynków poniżej 100 metrów kwadratowych, czasem trochę więcej, np. 120 metrów. Warto wiedzieć, że zwykle są to domy dwukondygnacyjne, często z użytkowym poddaszem.

Projekty domów szkieletowych letniskowych

Domy w konstrukcji szkieletowej szybko się nagrzewają, ale też szybko „stygną”. Wynika to z tego, że drewno nie akumuluje ciepła tak, jak murowane ściany. Z tego powodu najtańsze – i bardzo popularne – są projekty domów szkieletowych zaprojektowanych z myślą o letnim wypoczynku. Możliwe jest jednak dostosowanie nawet takiego domu do mieszkania w nim przez cały rok, szczególnie w regionach, w których raczej nie występują srogie zimy.

Projekty domów szkieletowych całorocznych

Zastosowanie odpowiedniej technologii izolacyjnej i wybór właściwego ogrzewania to klucz do tego, by projekt domu szkieletowego nadawał się do mieszkania w nim przez cały rok. Wspominaliśmy, że domy szkieletowe łatwo stygną. Wynika to jednak z tego, że ściany nie akumulują ciepła, ale z drugiej strony drewno ma naturalne właściwości termoizolacyjne. Z tego powodu drewniane ściany nie oddają ciepła, ale też nie wychładzają się w takim stopniu, w jakim murowane. Dlatego solidna konstrukcja szkieletowa i dobrze dobrane ogrzewanie mogą sprawić, że dom szkieletowy będzie ciepły i wydajny energetycznie.

Gdzie można przejrzeć projekty domów szkieletowych?

Jeżeli bierzemy pod uwagę realizację projektu domu szkieletowego, warto przejrzeć istniejące projekty. Na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_szkielet_drewniany.html można znaleźć mnóstwo gotowych propozycji nawiązujących do różnych stylów. Znajdą tam dla siebie coś zarówno miłośnicy klasycznych domów skandynawskich, staropolskich dworków, jak i nowoczesnej i ekologicznej stylistyki. Rozmieszczenie pokoi również można dopasować do swoich preferencji – niektóre domy szkieletowe składają się z klasycznych, oddzielonych od siebie pomieszczeń, a inne są zaprojektowane z myślą o otwartej przestrzeni, a efekt często jest wzmocniony dużymi przeszkleniami i nowoczesnym wykończeniem drewna.

Materiał zewnętrzny