Jak rozliczyć podatek od środków transportowych?

  • 07.04.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak rozliczyć podatek od środków transportowych?
Niezależnie od tego, czy jest się właścicielem autobusu, samochodu ciężarowego czy innego dużego pojazdu, warto zawczasu dowiedzieć się, w jaki sposób rozliczyć podatek od środków transportowych. 

 

  1. Informacje na temat deklaracji DT-1
  2. Jakie pojazdy są opodatkowane?
  3. Co należy wiedzieć na temat podatku od środków transportowych? 

Ze względu na to, że wiele osób nie do końca orientuje się, czy w ich przypadku taka deklaracja podatkowa jest potrzebna, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji na ten temat. Dzięki nim bez problemu wypełnisz deklarację, a co najważniejsze zrobisz to bez wychodzenia z domu.

Informacje na temat deklaracji DT-1

Właściciele środków transportowych, których dotyczy obowiązek złożenia deklaracji DT-1 muszą to zrobić po pełnym miesiącu od chwili zarejestrowania pojazdu w Polsce. Obowiązek istnieje również w przypadku, gdy pojazd nie został jeszcze zarejestrowany, ale upłynął już miesiąc od jego nabycia. Podatek od środków transportowych dotyczy między innymi właścicieli, do których należą środki transportowe oraz jednostek bez osobowości prawnej (o ile oczywiście został na nie zarejestrowany środek transportowy typu autobus lub samochód ciężarowy).

Jakie pojazdy są opodatkowane?

Dla osób, które prowadzą działalność rolniczą, dużym udogodnieniem jest to, że w przypadku przyczep oraz naczep wykorzystywanych na roli nie jest potrzebna informacja podatkowa. W pozostałych przypadkach trzeba się jednak liczyć z koniecznością złożenia deklaracji DT-1, a co za tym idzie zapłacenia podatku. Podlegają mu między innymi ciągniki z naczepą, których masa przekracza 3,5 tony, samochody ciężarowe (o ile ich masa całkowita jest większa niż 3,5 tony), przyczepy oraz naczepy, których masa (wraz z pojazdem) przekracza siedem ton. Bez względu na masę, opodatkowaniu podlegają również wszystkie autobusy. Według obowiązujących przepisów podstawę opodatkowania stanowi stawka, która może być inna dla poszczególnych gmin oraz liczba pojazdów, które dana osoba posiada. Na wysokość podatku ma również wpływ rok produkcji pojazdu oraz to, w jak dużym stopniu jego używanie wpływa na środowisko naturalne. Tym samym, jeżeli ktoś chce płacić podatek od środków transportowych, powinien rozważyć wymianę starych pojazdów na nowe, które są bardziej ekologiczne.

Co należy wiedzieć na temat podatku od środków transportowych?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że przygotowana deklaracja dt-1 będzie prawidłowo wypełniona, skorzystaj z serwisu przyjazne-deklaracje.pl, gdzie znajduje się specjalny menadżer deklaracji. Narzędzie prowadzi klienta krok po kroku i pozwala wypełnić deklarację podatkową od środków transportowych przez internet. Jest to duże udogodnienie dla wszystkich osób, które muszą opodatkować samochody ciężarowe. Kreator deklaracji online dostępny jest zarówno dla osób, które mają jeden pojazd, jak i tych, które muszą opodatkować całą flotę samochodów ciężarowych. Po wypełnieniu deklaracji warto ją od razu złożyć, zwłaszcza że przepisy jasno wskazują terminy takich działań. Podatnik ma na złożenie deklaracji czternaście dni od momentu powstania lub wygaśnięcia takiego obowiązku. Warto również pamiętać, że deklaracja powinna zostać wypełniona przed 15 lutego. Przy składaniu dokumentu trzeba koniecznie dołączyć dokument, który stanowi potwierdzenie nabycia pojazdu (lub większej ilości pojazdów ciężarowych). Dokumenty można złożyć przez internet, co jest najszybszą i najwygodniejszą opcją. Jeżeli jednak ktoś woli tradycyjne rozwiązania, może je zanieść do lokalnego urzędu.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: