Ile śpi kot?

  • 30.08.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Ile śpi kot?
Ile śpi kot? Tyle ile chce. Te niezależne zwierzęta lubią żyć po swojemu. Zwykle jednak kot śpi od 12 do 16 godzin na dobę, choć dokładny czas zależy od indywidualnych upodobań kota, jego diety, trybu życia i wielu innych czynników. Nie można jednak mieć wątpliwości, że kot potrzebuje zdecydowanie więcej snu niż człowiek. Skąd wiedzieć, czy kot śpi zbyt dużo? Jak rozpoznać, że coś mu dolega, więc jest szczególnie senny?

 

Bez powodów do paniki

Na początek warto zaznaczyć, że nie należy od razu wszczynać alarmu. Czasami kot śpi więcej po prostu dlatego, że pogoda za oknem sprzyja drzemkom. Z pewnością też zauważyłeś u siebie takie dni, w które najchętniej nie ruszałbyś się z łóżka. Twój kot też czasami może je mieć. Zanim zaczniesz się martwić, przeprowadź dłuższą obserwację i koniecznie zastanów się też nad tym jak wygląda życie Twojego ulubieńca. Weź pod uwagę jego wiek, ulubione zabawy, dietę i ewentualne choroby. To wszystko w oczywisty sposób będzie wpływało na to, ile odpoczynku potrzebuje. Pamiętaj też, że kot jest najbardziej aktywny o zmierzchu i o świcie. To właśnie wtedy instynkt łowcy każe mu poszukiwać czegoś do upolowania. Może się więc zdarzyć, że przez pozostałą część dnia Twój kot będzie niechętny do zabawy i ospały... ale o świcie będzie szalał i Cię budził, żebyś zwrócił na niego uwagę.

Uzależniony od wieku

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na długość snu kota, jest jego wiek. Małe kociaki potrzebują dużo snu, by się prawidłowo rozwijać — dokładnie tak jak dzieci. Sen jest im potrzebny dla prawidłowego rozwoju. Dlatego mogą one spać nawet do 20 godzin na dobę i nie jest to powodem do niepokoju. Po prostu tyle odpoczynku potrzebują, by mieć siłę do harców i zabaw. Dorosły kot może spać krócej, czyli od 12 do 16 godzin. Zdarza się, że gdy jest najedzony to śpi dłużej. Dlatego też przyda się dobra mokra karma dla kota, która zapewni mu wystarczająca ilość kalorii do spokojnego snu. Z wiekiem organizm kota potrzebuje coraz więcej czasu, by się zregenerować. Dlatego też starsze koty także mogą przesypiać do 20 godzin. Może się więc okazać, że Twój kot śpi coraz więcej nie dlatego, że jest chory, ale po prostu potrzebuje więcej czasu, by nabrać sił na zabawę.

Co z kotami wolnożyjącymi?

Pewnie się zastanawiasz, co z kotami wolnożyjącymi. W zasięgu ich łapek nie znajduje się żadna karma dla kota, która mogłaby nasycić je na czas drzemki. Nie zmienia to jednak faktu, że kot potrzebuje dużo snu. Dlatego też nawet kot, który nie ma właściciela i jest sam sobie panem przesypia do 12 godzin. Zwykle jednak ten sen jest bardziej czujny i niespokojny, niż w przypadku kota domowego, który spędza swój czas na ulubionym legowisku albo kanapie.

male kotki w legowisku

Ulubione miejsca do spania

Skoro kot tyle czasu spędza na śnie, to warto, żebyś zapewnił mu odpowiednie warunki do odpoczynku. W zależności od upodobań zwierzaka możesz wybrać specjalny domek, legowisko dla kota albo ozdobną poduszkę. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne legowiska, które można zawiesić na grzejniku. Dzięki nim kot może się wygrzewać dokładnie tak, jak gdyby spał na piecu. Z pewnością spodoba się to wszystkim kocim miłośnikom odpoczynku w miłym ciepełku.

Powody do zmartwień
Sam sen kota nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak uważasz, że Twój ulubieniec ostatnio coraz więcej czasu spędza drzemiąc, to koniecznie przyjrzyj mu się bliżej. Jeśli większa ilość snu jest połączona z apatią i brakiem apetytu, to w takim razie warto, żebyś skonsultował się z weterynarzem i wykonał podstawowe badania.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: