Czym charakteryzują się meble rattanowe?

  • 24.11.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czym charakteryzują się meble rattanowe?
Rattan jest surowcem pozyskiwanym z palm rotangowych rosnących we Wschodniej Azji, z którego tworzy się meble już od czasów antycznych. Świetnie sprawdza się na tarasach, balkonach i we wnętrzach urządzonych w stylistyce boho, rustykalnym i kolonialnym.

 

Dlaczego rattan?

Jest to materiał służący do wyplatania mebli, koszy, skrzyń i innych dodatków wnętrzarskich. Do jego głównych zalet należy duża plastyczność, wytrzymałość i utrzymanie nadanego mu kształtu. Tak naprawdę należy dobrze przemyśleć jego wykorzystanie, bo wprawdzie wygląda bardzo efektownie, ale należy też dbać to by nie zawilgotniał ani nie był wystawiony na silne i długotrwałe działanie promieni słonecznych. Dlatego warto postawić na zgrabne połączenia rattanu z metalem, aluminium albo na technorattan. To da nam gwarancję długotrwałego i bezproblemowego użytkowania.

Rattan kojarzy się głównie z ogrodem i balkonem, bo jest lekki i stosunkowo wytrzymały poza tym pięknie komponuje się z roślinami, kwiatami czy drzewami. Łatwo też przestawić takie meble z miejsca na miejsce, co w ogrodzie jest dość ważne, ponieważ czasem chcemy zjeść posiłek lub odpocząć w miejscu mniej lub bardziej zacienionym. Z tego surowca powstają więc krzesła, stoliki i fotele.

Jednak meble rattanowe rozgościły się też w naszych wnętrzach w postaci kanap, szafek i szaf, komód, rattan łączy się z innymi materiałami, z drewnem, skórą czy szkłem.

 

Rattan sztuczny czy naturalny?

Ten naturalny jest zarówno piękny jak i ekologiczny, to materiał stosunkowo łatwo dostępny, łatwo wytwarza się z niego meble, zaś plantacje palm rotangowych szybko się odnawiają. Często utożsamia się go z wikliną, jest wizualnie bardzo do niej podobny. Rattan jest wytrzymały, odporny i estetyczny, idealnie sprawdza się w przypadku mebli eleganckich jak i prostych.

Rattan sztuczny, inaczej zwany technorattanem, polirattanem czy ekoratanem to swego rodzaju plastik, który może występować w różnych wariantach kolorystycznych, rozmiarach czy kształtach, do tego jest dużo bardziej odporny na czynniki atmosferyczne, stąd coraz częściej wybierany jest do produkcji mebli zewnętrznych. Dodatkową zaletą jest możliwość poddania go recyklingowi.

Na które rozwiązanie się zdecydujemy zależy tylko od nas i od stylu w jakim chcemy urządzić naszą przestrzeń.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: